Bieżące wydarzenia
Ministranckie święto
W sobotę, 14 czerwca 2025 r., w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu odbył się Jubileusz Liturgicznej Służby Ołtarza, który zgromadził ministrantów, lektorów i ceremoniarzy z całej diecezji. Było to wyjątkowe spotkanie, podsumowujące mijający rok formacyjny.
Nasza parafia również była obecna na tym wydarzeniu – i to z pięknymi owocami wspólnej pracy i zaangażowania.
Podczas uroczystej Mszy Świętej, której przewodniczył bp Artur Ważny, dwóch naszych lektorów – Konrad Kalembka i Aleksander Pioszczyk – zostało ustanowionych ceremoniarzami. Chłopcy przez cały rok uczestniczyli w kursach diecezjalnych, a następnie pomyślnie zdali egzamin pisemny i praktyczny, potwierdzając swoje przygotowanie do tej ważnej funkcji liturgicznej.
Na zakończenie Mszy Świętej ksiądz biskup wręczył również dyplomy “Ministranta Roku”. Z wielką radością informujemy, że wśród wyróżnionych znalazł się Jan Sikora, najmłodszy, a zarazem gorliwy ministrant.
Po liturgii był czas na wspólne świętowanie i integrację – spotkanie przy grillu na placu katedralnym dopełniło atmosfery radości i braterskiej jedności.
Dziękujemy wszystkim ministrantom za cały rok wiernej posługi, a szczególnie gratulujemy Konradowi, Aleksandrowi i Jankowi.
Dzień Dziecka
W niedzielne popołudnie, tuż po Mszy Świętej o godzinie szesnastej, Na plebanii naszej parafii odbył się rodzinny piknik z okazji Dnia Dziecka. To wyjątkowe spotkanie zgromadziło dzieci, ich rodziny, scholę oraz ministrantów, A wśród nas obecni byli także ksiądz proboszcz Sylwester i ksiądz wikary Tomasz – zawsze bliscy sercom parafian, otwarci i serdeczni.
Dla najmłodszych przygotowano mnóstwo atrakcji: dmuchańce, ognisko z kiełbaskami, wata cukrowa, oscypki oraz domowa sałatka ziemniaczana – wszystko cieszyło się ogromnym powodzeniem. Była radość, śmiech i wspólne świętowanie w rodzinnej atmosferze – pełne dobra, bliskości i wdzięczności.
Dziękujemy księdzu proboszczowi za gościnność i otwarte serce, a wszystkim organizatorom i osobom zaangażowanym – za trud, poświęcony czas i życzliwość. Bez Was to piękne wydarzenie nie mogłoby się odbyć. Niech Pan Bóg hojnie wynagrodzi wszelkie dobro i błogosławi naszej wspólnocie.
A teraz to samo tylko inaczej:
1 czerwca w Dzień Dziecka – w niedzielę,
Po mszy świętej czekało nas atrakcji wiele,
Bowiem na plebanii, tuż po siedemnastej,
Piknik odbył się rodzinny, huczny i radosny.
Był ksiądz proboszcz – gospodarz serdeczny,
Ksiądz Tomasz z uśmiechem wiecznym,
Ministranci, schola z rodzinami,
Czas spędzali wspólnie – sercami, słowami.
Dmuchańce dla dzieci, zabawa wspaniała,
Ognisko i kiełbaska – jakże smakowała!
Wata cukrowa, oscypki z gór dali,
Sałatka ziemniaczana – wszyscy się zajadali!
Śmiechu było wiele, radość nie znikała,
Każda twarz promienna, każda buzia mała.
Dziękujemy z serca księdzu Sylwestrowi
Za gościnność ciepłą i czas wyjątkowy.
Podziękowania dla organizatorów wspaniałych,
Pomocników wiernych, pracusiów doskonałych,
Bez nich nie byłoby tego spotkania –
Niech Bóg Wam wynagrodzi – bez wahania!
Bierzmowanie 2025
W poniedziałek 2 czerwca młodzież z naszej parafii pw. Macierzyństwa NMP i św. Michała Archanioła w Bolesławiu oraz z parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Krzykawce przyjęła sakrament Bierzmowania. Po wielu miesiącach przygotowań w naszym kościele parafialnym sakrament dojrzałości przyjęło 48 młodych osób. Udzielił go im ks. biskup Artur Ważny. Sakrament ten stał się dla nich kolejnym 'levelem' na drodze wiary, a słowo usłyszane od księdza biskupa pomogło w umocnieniu więzi z Panem Bogiem. Wydarzenie to zapewne na długo pozostanie w ich sercach. Sakrament ten mimo, iż nazywany jest sakramentem “pożegnania z dzieciństwem” nie oznacza końca, gdyż bierzmowani pragną iść dalej, rozwijać się i żyć wiarą na serio. Wzmocnieni darami Ducha Świętego pragną być prawdziwymi świadkami Chrystusa w świecie. Uroczystość uświetniła swoim występem schola parafialna, a do piękna liturgii w sposób szczególny przyczynili się ministranci, przybywając na nią wyjątkowo licznie.
Konrad Kalembka
Inwestytura Orderu Św. Stanisława
Od 15 już lat niedziela przypadająca w bliskim sąsiedztwie uroczytości świętego Stanisława, Biskupa i Męczennika, gromadzi w naszej świątyni Stowarzyszenie Damy i Kawalerów Orderu Św. Stanisława Komandorii Zagłębiowskiej. Tu przeżywają swoją inwestyturę, czyli uroczyste nadanie i wręczenie orderów. Po raz pierwszy spotkaliśmy się w tej świątyni 10 kwietnia 2010 roku w dramatycznych okolicznościach. W trakcie uroczystości związanej z poświęceniem kopii miecza koronacyjnego dowiedzieliśmy się o tragedii pod Smoleńskiem. Byliśmy chyba jednymi z pierwszych, którzy polecali ofiary tej tragedii miłosierdziu Bożemu w Eucharystycznej Ofierze. Tamto wydarzenie i tamta uroczystość związała nas na tyle, że każdego roku o tym czasie gromadzimy się by wspólnie świętować. Nie inaczej było i w tym roku. 25 maja okazją do wspólnej modlitwy i świętowania było poświęcenie tablicy pamiątkowej wmurowanej w ścianę świątyni. Upamiętnia ona trzy wydarzenia: 260 rocznicę ustanowienie Orderu św. Stanisława, 120 rocznicę konsekracji tej światyni (dokładnie obchodzić będziemy ją w maju za rok) oraz wspomnianą już 15 rocznicę działalności Komandorii Zagłębiowskiej na terenie Gminy Bolesław oraz powiatu olkuskiego. Wraz z ks. proboszczem, Eucharystię odprawiał ks. dr Mariusz Karaś -kanclerz Kurii Diecezjalnej, który też wygłosił Słowo Boże. Po zakończeniu, jak co roku odbyła się Inwestytura.
W tym roku za szeroko rozumianą działalność charytatywną odznaczeni zostali Orderem I klasy -Wielkim Krzyżem na szarfie:
- prof. dr Wiesław Bigos - wielki mistrz dalekowschodnich sztuk walki
-inż. Stanisław Popek -działacz polonijny i jednocześnie fundator wmurowanej tablicy
Oprócz tych wyróżnień Światowy Instytut Sztuk i Sportów Walki nadał tytuł Doktora Honoris Causa Komandorowi Henrykowi Nowinie Bebakowi.
Dewizą Orderu Św. Stanisława są słowa 'Praemiando incitat' -nagardzając zachęcać'. Życzymy wszystkim odznaczonym, by trwali w pięknej postawie służby Bogu i drugiemu człowiekowi.
Dzieci Komunijne z Bolesławia -dzieciom misji
Przyzwyczailiśmy się, że w kalendarz majowych dni wpisują się co roku uroczystości I-komunijne. Tak jest we wszystkich parafiach całej Polski. Dzieci po 3-letnim przygotowaniu przystępują do sakramentu pokuty i Eucharystii. Otrzymują największe dary, Boże przebaczenie i Ciało samego Chrystusa w eucharystycznej postaci. Temu wydarzeniu towarzyszy wielka radość i obdarowanie prezentami, które, niestety, niekiedy mogą stać się ważniejsze niż sam Chrystus. Za to winił bym jednak bardziej dorosłych niż dzieci. Przyjęcia, prezenty, rodzinna atmosfera, wszystko to po to, by nasze „skarby” były szczęśliwe.
Miarą przeżywanego szczęścia jest też umiejętność dzielenia się z innymi. Dzieje Apostolskie, które czytamy w tym czasie mówią nam wprost: „Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu” Dz. Ap. 20,35. O takim właśnie przeżywaniu szczęścia przypomina wszystkim dzieciom I-komunijnym ogólnopolska akcja „Dzieci Komunijne –dzieciom misji.” Zachęca ona do podzielenia się swoimi dobrami z tymi, którzy najbardziej potrzebują pomocy, z dziećmi w krajach misyjnych. Z przekazanych środków materialnych powstają dla nich dzieła, które służą ich edukacji, poprawie zdrowia, czy zapewnieniu podstawowych potrzeb życiowych. W to dzieło od 20 lat włączają się dzieci I-komunijne z parafii p. w. Macierzyństwa NMP w Bolesławiu.
Co roku w Białym Tygodniu, jeden z dni poświęcony jest misjom i dziełom, które je wspierają. Dzięki specjalnie przygotowanej prezentacji poznajemy życie na misjach i potrzeby tamtejszych dzieci oraz misjonarzy. W minionych latach wspieraliśmy edukacyjne dzieło w Tanzanii i Kenii, które prowadzi s. Alicja, budowę studni oraz szkoły z internatem dla dzieci niewidomych, które prowadził Daniel Cieszyński. Do ofiar, które składają dzieci w specjalnych kopertach, dołączają się często dorośli ofiarami składanymi w tym dniu na tacę. W ten sposób choć trochę możemy wesprzeć te dzieci i dzieła misyjne. W tym roku 38 dzieci komunijnych z Bolesławia przekazało dzieciom misji kwotę 4500 zł.
Nagrodą za ofiary dzieci są podziękowania i pozdrowienia, które co jakiś czas otrzymujemy od małych przyjaciół z krajów misyjnych. Przekazanie ich w języku polskim, dla nich jest nie lada wyzwaniem, a dla nas olbrzymią radością. Ta radość to tylko okruch tego szczęścia, o którym mówią Dzieje Apostolskie: „Więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli w braniu.”
Rok Jubileuszowy 2025
Rocznica to dzień przypadający dokładnie rok, dwa, trzy itd. po jakimś fakcie, zdarzeniu z przeszłości. Każda rocznica może być okazją do wspomnień, podsumowań, zadumy. Pozwala utrwalić pamięć o pewnym dziejowym przełomie albo po prostu o danej osobie. Jubileusz nie jest jakąkolwiek rocznicą, on jest ważną, okrągłą rocznicą. Jedne rocznice skłaniają do świętowania, inne do refleksji. Jubileusz zawsze do świętowania.
Było to 725 lat temu…
W 1300 roku decyzją papieża Bonifacego VIII po raz pierwszy obchodzono Rok Jubileuszowy i początkowo miał on być obchodzony co 100 lat. W tamtym przypadku mieli szczęście przeżyć go aktualnie żyjący, ale co z tymi, którzy narodzą się w 1301, 1315 roku, czy nawet nieco później? Oni w większości, nawet w zdecydowanej większości, nie mogli doczekać kolejnego jubileuszu i tym samym nie mogli skorzystać z łask, jakie przynosił jubileusz. Wobec tego… Decyzją kolejnego papieża Klemensa VI okres pomiędzy kolejnymi jubileuszami skrócono do lat 50. Ale także i ten okres eliminował jakąś część ludzi z grona wybranych. Papież Paweł II ostatecznie skrócił przedział czasowy rozdzielający kolejne jubileusze do lat 25. W efekcie od drugiej połowy XV wieku Rok Jubileuszowy obchodzony jest co 25 lat. Ostatni regularny jubileusz obchodzono w 2000 roku jako Wielki Jubileusz Roku 2000 w drugie milenium przyjścia Chrystusa na świat.
Rok Jubileuszowy 1975 przypadał na dość burzliwy w kościele okres. Ogłosił go papież Paweł VI. Widział w Roku Świętym szansę odnowy wewnętrznej człowieka. To on przekształcił Rok Jubileuszowy w globalne wydarzenie medialne. Ten, jako pierwszy transmitowany był na całym świecie. W swej adhortacji apostolskiej Gaudete in Domino papież podkreślał chrześcijański wymiar radości, jako podstawy przeżycia Jubileuszu dla odnowy wewnętrznej i pojednania. Było to główne założenie pontyfikatu Pawła VI. Hasłem tamtego Jubileuszu było zawołanie „Pojednanie, odnowa, pokój” a symbolem był srebrny medal z napisem w otoczce VT VNVM SINT, w środku prezentujący Chrystusa, obejmującego dwóch mężczyzn, jako dwie wcześniej skłócone frakcje: łaciński Kościół Zachodu i bizantyjski Kościół Wschodu.
Rok Jubileuszowy 2000 został ogłoszony przez papieża Polaka Jana Pawła II, jako Wielki Jubileusz dwóch tysięcy lat chrześcijaństwa. Upamiętnieniem tego roku jest tarcza. W jej okrągłe pole został wpisany krzyż, który jednoczy pięć kontynentów, przedstawionych jako pięć różnobarwnych gołębi. Gołębie stykają się między sobą, symbolizując jedność i braterstwo. W centrum krzyża widoczne jest światło ukazujące Jezusa Chrystusa (CHRISTUS), jedynego Zbawiciela ludzkości wczoraj (HERI), dziś (HODIE) i na wieki (SEMPER).
Obecnie mamy kolejny Rok Jubileuszowy 2025, ogłoszony przez papieża Franciszka. Rozpoczął się 24 grudnia 2024 a zakończy 6 stycznia 2026. Hasłem obecnego jest „Pielgrzym nadziei” a maskotką niebieskowłosa dziewczynka o imieniu Luce czyli Światełko.
50 lat minęło jak jeden dzień. Aż trudno uwierzyć, że to już pół wieku! Rok Jubileuszowy 1975 był ostatnim w drugim, a 2025 jest pierwszym w trzecim tysiącleciu.
Ten Jubileuszowy Rok 2025 jest szczególnie ważnym czasem dla bolesławskiej parafii. W roku tym przypada 50. rocznica od odzyskania świątyni, wcześniej przez 18 lat zajmowanej przez wyznawców Kościoła Polskokatolickiego. Przez 18 lat świątynią parafialną dla zwolenników Kościoła Rzymskokatolickiego była kaplica w Tłukience. Oficjalne wejście do kościoła po tym okresie pokuty (?) miało miejsce 31 października 1975 roku, a wprowadził nas wówczas do niego kardynał Karol Wojtyła, który 2 lata i 350 dni po tym fakcie został ogłoszony papieżem.
Zawołaniem Roku Jubileuszowego 2025 jest dewiza „Pielgrzym nadziei”. Tym przesłaniem się kierując, proboszcz ks. Sylwester Kulka projektował tegoroczny Grób Pański, ale wcześniej także Szopkę Bożonarodzeniową. Symboliczną figurą tych dwóch wizji były stare drzwi, pozyskane z kaplicy w Tłukience. Swego czasu były to drzwi wewnętrzne, oddzielające kruchtę od korpusu nawowego kaplicy − bardzo solidnie wykonane, dzisiaj zabytkowe. W przypadku szopki drzwi te były otwarte na zewnątrz nawiązując tym samym do zejścia narodzonego Pana z nieba do ziemskiego świata. To my mieliśmy otworzyć te drzwi dla przychodzącego Zbawiciela. W przypadku grobu drzwi otwarte były do wewnątrz. W tym przypadku to Zbawiciel -Jezus Chrystus przez swoję mękę, śmierć i Zmartwychwstanie otwiera je człowiekowi i wproadza go do wieczności. Przestrzeń wewnątrz, za kratą drzwi, była intensywnie oświetlona i miała przypominać niebo. W obu przypadkach te otwarte drzwi symbolizują Rok Jubileuszowy. Trzeba przyznać, że oba projekty były wyjątkowo udane.
W Roku Jubileuszowym 2025 przypadają ważne dla nas rocznice. Oprócz wspomnianej 50 rocznicy odzyskania kościoła, wymienić należy:
105 lat od urodzin (18 maja 1920 roku) i 20 lat od śmierci (2 kwietnia 2005 roku) papieża św. Jana Pawła II
15 lat temu (10 kwietnia 2010 roku) świątynia stała się kościołem patronackim Stowarzyszenia Dam i Kawalerów Orderu św. Stanisława
5 lat (24 grudnia 2020 roku) upłynęło od zaprzestania wydobycia rudy z olkusko-bolesławskich kopalń
Ta ostatnia rocznica niby nie ma nic wspólnego z wiarą i religią, ale przecież górnictwo od wieków było zajęciem tutaj żyjących ludzi. To dzięki górnikom, w większości, należy zawdzięczać tę wspaniałą budowlę, jaką jest bolesławski kościół.
Ujęcie powinno być wizytówką Bolesławia. Spoglądając w dal, pomiędzy dwiema wieżami kościoła, na horyzoncie, na tle Góry Pomorzańskiej widoczna jest wieś Pomorzany a bliżej dostrzegamy wieżę szybu „Dąbrówka” i jeszcze bliżej (mniej widoczny) czubek wieży na remizie strażackiej
Korona wieży szybowej szybu „Dąbrówka” z masztem flagowym i emblematem górnictwa na jego szczycie. W tle zabudowania Bolesławia i w oddali bolesławski kościół
Bolesławski kościół wpisany w emblemat górnictwa umieszczony na szczycie masztu flagowego wieży szybowej szybu „Dąbrówka”
W Roku Jubileuszowym 2025 (21 kwietnia) zmarł papież Franciszek. To On – Pielgrzym nadziei − go ogłosił światu i w czasie jego trwania, odszedł do Domu Ojca.
Wiele zmieniło się w parafii w okresie minionych 50 lat. W po roku 1957 z jednej bolesławskiej parafii powstały 2 nowe rzymskokatolickie (w Krzykawce i Bukownie Starym) i 3 polskokatolickie (w Bolesławiu, w Małobądzu i w Wodącej). Łącznie ze starą bolesławską, na obszarze dawnej, dzisiaj funkcjonuje 6 parafii. Jeśli dodać do tego fakt, że w 1995 roku (15 czerwca) poświęcony został nowy kościół filialny w Laskach (30 rocznica przypada w Roku Jubileuszowym 2025), to otrzymamy pełny obraz parafialnych przemian. Ponadto w 1991 roku w parafii zadomowili się kamilianie − w Hutkach, na terenie byłej jednostki wojskowej, powstało Kamiliańskie Centrum Opiekuńczo-Lecznicze. Bolesławski kościół i jego otoczenie także zmieniły się nie do poznania. Szczegółowemu opisowi tych zmian należałoby poświęcić dużo więcej miejsca, nie w tym momencie. A szerzej patrząc… Parafia bolesławska do 1992 roku należała do diecezji kieleckiej a od tego roku należy do diecezji sosnowieckiej ustanowionej 25 marca przez papieża Jana Pawła II.
To wszystko było. A co czeka nas w tym aktualnie biegnącym roku 2025? Nie wszystko można przewidzieć, ale z nadzieją oczekiwać należy na moment oddania po renowacji i remoncie kapitalnym kościelnych organów. Przywrócenie im pełnego blasku i możliwości, będzie stosownym prezentem darowanym parafii z okazji Roku Jubileuszowego.
JRC. Bolesław, kwiecień 2025 roku
Adoracja młodzieży przy Grobie Pana Jezusa
W Wielki Piątek młodzież naszej parafii, a wśród nich kandydaci do bierzmowania, ministranci i uczniowie naszej szkoły, uczestniczyła w wyjątkowej adoracji przy Grobie Pana Jezusa, który w tym roku jubileuszowym nawiązuje do drzwi miłosierdzia.
Młodzież podczas adoracji rozważała, co oznacza przejść przez drzwi wiary – które wymagają decyzji, zaangażowania, odwagi. Mówiliśmy o duchowej obojętności, wpływie mediów i sieci społecznościowych, ale także o nadziei, jaką daje sakrament pokuty – miejscu, gdzie drzwi miłosierdzia nigdy się nie zamykają.
To był czas prawdziwego spotkania z Jezusem, który oddał za nas życie.
Wielkanoc 2025
Prosimy, obudź w nas, Panie!
Miłość, Wiarę, Nadzieję,
niech przez Twe Zmartwychwstanie
wszystko w nas ozdrowieje!
Przydaj nam sił i odwagi!
byśmy wytrwali w zmaganiach …,
nie zatracali rozwagi,
podejmowali wyzwania! …
Nie lekceważyli spraw małych,
to od nich zaczynać trzeba
– krople wody drążą skały …
– robili – co trzeba …, gdy trzeba …
Nie pozostawali bierni …,
bo to grzech zaniechania,
ale – wytrwali … i – wierni …,
wierzyli w Moc Zmartwychpowstania!
Aby Szczęście w nas było,
byśmy Szczęście dawali,
byśmy wciąż z nową siłą
Byli … i – Trwali …!
Szczęść Boże!
Obecny, 17.04.2025
Zasady przetwarzania danych
Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.
Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Rzymskokatolicka Parafia Macierzyństwa NMP i Michała Archanioła, siedziba: 32-329 Bolesław,ul Główna 66.