Bieżące wydarzenia
Kapliczka
Kapliczka
… jest w okolicy kapliczka mała,
stoi przy drodze – wszystkich zaprasza,
odkąd pamiętam – zawsze tu trwała,
tak sercom bliska – Kapliczka Nasza…
szczodrością wielu pielęgnowana,
pachnie świętością – jest jakby nowa,
tak omodlona i – ośpiewana,
z Niej ciągle płyną ku Bogu Słowa…
wewnątrz, w obrazie – Matka co słucha,
Pełna Miłości i Zatroskana,
nigdy nie bywa na prośby głucha
- Ta Częstochowska, Niepokalana…
tutaj rozkwita wiosna majem,
i w górę biegną Litanii Słowa,
przez cały miesiąc nie ustaje
- wciąż do Maryi – Litania Majowa…
a gdy przychodzi miesiąc październik,
wieczorem słychać Różańca Słowa,
serdeczne prośby zanoszą wierni:
- Panno Najświętsza, Matko Chrystusowa!...
…………
… jak tutaj cicho – ach, nic nie słyszę!
czuję!… - modlitwy – wielbiące śpiewy,
żarliwa wiara przenika ciszę
i łączy Dusze w gromkie zaśpiewy…
- Wszystkie przybyły, jak zawsze w maju
wielbić Jezusa i Matkę Jego,
zdają w opiekę pomyślność Kraju…,
aby uchronić Wszystkich od złego!
tak było zawsze i nic nie zmieni
tego co przecież trwało latami,
a Wszyscy tutaj zakorzenieni
módlmy się razem z Tymi Duszami!...
Szczęść Boże!
Obecny, 22.05.2022
Pielgrzymka do Matki Bożej
Środa 18 maja 2022 roku była dniem pielgrzymki Dzieci I-komunijnych wraz z rodzicami na Jasną Górę. Przed obrazem Jasnogórskiej Królowej Polski dzieci jeszcze raz chciały podziękować Jezusowi za dar Eucharystii i ten cudowny dzień I Komunii świętej. Wyjazd był już o godz. 4.50. O godz. 7.00 przed cudownym obrazem Matki Bożej uczestniczyliśmy we mszy św., która transmitowana była przez TVP na całą Polskę. Wielu z domowników mogło również uczestniczyć w tej mszy za pośrednictwem TVP i zobaczyć nas w kaplicy jasnogórskiej. Z dumą słuchałem kapłanów koncelebrujących tę mszę św. jak z podziwem patrzyli na dzieci i chwalili ich udział i zachowanie podczas tej mszy. Po zakończeniu Eucharystii udaliśmy się na jasnogórskie Wały, gdzie zatrzymywaliśmy się przy kolejnych stacjach Drogi Krzyżowej. Atrakcją były armaty na wałach i pomnik papież oraz ołtarz polowy, gdzie odprawiane są główne uroczystości. O godz. 9.00, gdy tylko otwarto drzwi Skarbca, weszliśmy do środka, by podziwiać zgromadzone tak pamiątki i skarby. Z uwagą słuchaliśmy pana, który opowiadał nam o najważniejszych skarbach Jasnej Góry. Po krótkiej przerwie na śniadanie i przebranie się w stroje sportowe, znów ruszyliśmy na dalsze zwiedzanie. Tym razem podziwialiśmy pamiątki zebrane w muzeum 600–lecia Jasnej Góry oraz izbę poświęconą pamięci Błogosławionego Ks. Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Wiemy, że kiedyś był On także w naszej parafii i nawet odprawiał Mszę św. na parafialnym cmentarzu. Potem udaliśmy się do kościoła św. Barbary, gdzie znajduję się cudowne źródełko, związane z Jasną Górą. Według legendy wytrysnęło ono, w miejscu, gdzie rabusie zniszczyli skradziony obraz Matki Bożej. Po drodze odwiedziliśmy też Seminarium Duchowne, gdzie uczą się klerycy i przygotowują się do służby kapłańskiej. W pięknym seminaryjnym kościele modliliśmy się o nowe powołania. A kiedy już wszyscy zakupili sobie pamiątki, zjedli kanapki i lody, ruszyliśmy autokarem w stronę Olsztyna. Tam bowiem czekały nas dalsze atrakcje. Najpierw pyszna ogórkowa zupa w Świętej Puszczy, potem zabawy i odpoczynek na placu wokół. Rodzice postarali się o jeszcze jedną niespodziankę. Pieczone kiełbaski z sosem i keczupem smakowały wyśmienicie. Niektórym brakowało tylko sosu tatarskiego, ale i tak wszyscy zajadali ze smakiem. Kiełbaskami podzieliliśmy się też z dziećmi z Ukrainy, które uciekając przed wojną w olszyńskiej Świętej Puszczy znalazły dom i schronienie. Potrzebowaliśmy dużo sił, bo przed nami była jeszcze długa wędrówka po jurajskich skałkach, aż do samego zamku. Trud wspinania rekompensowały nam cudowne widoki . Na koniec czekała jeszcze jedna niespodzianka, ale o niej cicho…. sza…. Niech żałują, ci którzy z nami nie pojechali.
A oto niektóre wrażenia uczestników:
W Częstochowie podobała mi się msza, skały i to, że ksiądz kupił nam po dwie gałki lodów. (Madzia Jochymek -3B)
Rodzicom podobało się wszystko:-) Przede wszystkim fajna atmosfera. Serdecznie dziękujemy.
Najbardziej podobała mi się Kaplica z obrazem Świętej Matki Boskiej Częstochowskiej. Bardzo podobało mi się też Seminarium, w którym były piękne witraże. Najlepsza zabawa była w Olsztynie, gdzie mieliśmy grilla i bawiliśmy się z naszym Księdzem proboszczem. Nasza wycieczka była super. (Piotrek Czaja)
Najbardziej podobała mi się kaplica i obraz Matki Bożej oraz to, jak Ksiądz Proboszcz ciekawie nam opowiadał o różnych rzeczach. W Olsztynie fajne były skałki, kiełbaski i przepyszne lody ? (Jakub Gondek)
Na wycieczce w Częstochowie było the best! Podobało mi się zwiedzanie. Na mszy świętej staliśmy najbliżej obrazu Matki Boskiej, nawet chodziłem na kolanach wkoło ołtarza. Potem w Olsztynie mieliśmy kiełbaski i wspinaliśmy się po skałkach, a na koniec jedliśmy pyszne lody. (Karol Stanek)
Na wycieczce w Częstochowie podobała mi się msza święta w Kaplicy Matki Boskiej. Interesujące były też wystawy w Skarbcu i w muzeum oraz odwiedziny w seminarium, a także przy cudownym źródełku. Potem pojechaliśmy do Olsztyna, gdzie wspólnie razem zjedliśmy obiad i mieliśmy czas na zabawę. Super było powspinać się po skałkach. Po wspinaczce na wszystkich czekały smaczne lody :) Pozdrawiam Zosia Sikora 3B
Doskonała organizacja i pomysł na tak fajną i ciekawą wycieczkę oraz doborowe towarzystwo i przemiłą atmosferę. Dziękujemy. (Rodzice)
Czekamy na następne wspomnienia i wrażenia.!
Jubileuszowo
w 35 - lecie Pięknego Jubileuszu
Sakramentu Kapłaństwa
x. Sylwestrowi
dziękujemy za Kapłański Trud,
Pasterzowanie naszą Parafią i Dekanatem,
życzymy Błogosławieństwa Bożego,
Wstawiennictwa i Opieki Matki Przenajświętszej,
polecamy w naszych modlitwach...
Szczęść Boże!
Parafianie
Nasz Kościół
…w naszym Kościele jakże uroczyście
Słowo dojrzewa w Treści Ołtarzy
wciąż świeże kwiaty otulają liście
zakłopotane Świętością - z Witraży…
Pragniemy codziennie, powoli, wytrwale
zbliżać się do Boga i umacniać Wiarę,
podążać przez życie tak, by każda droga
w dziecięcym zachwycie wiodła nas do Boga
Tutaj każde Słowo i to co się dzieje
pogłębia w nas Wiarę i rodzi Nadzieję...
a jeszcze do tego tylu Zacnych Gości...
- ubogaca dusze i uczy Miłości!
17.05.2022
I Komunia Święta
15 maja 2022 roku na mszy św o godz. 10.00 dzieci klas III przystąpiły po raz pierwszy do stołu Eucharystii.
Pierwsza Komunia Święta w Bolesławiu. 35 dzieci przyjęło sakrament. [ZDJĘCIA] | Olkusz Nasze Miasto
Święto Dam i Kawalerów
Święto pracy
1 maja 2022 roku
1 maja 2022 roku po raz drugi z rzędu w Katedrze Wawelskiej została odprawiona msza święta w intencji: „Bractwa kopackiego”, wodociągowców z Olkusza, dzisiejszych ludzi pracy i ich rodzin oraz samorządowców z Olkusza, Bukowna, Bolesławia i Klucz.
Bractwo kopackie, jako organizacja zrzeszająca niegdysiejszych kopaczy i gwarków, zostało założone pod patronatem ówczesnego biskupa krakowskiego kardynała Zbigniewa Oleśnickiego w dniu 3 maja 1446 roku przy klasztorze augustianów w Olkuszu, a ostatnio odświeżone dzięki Franciszkowi Rozmusowi pasjonatowi historii górnictwa olkusko-bolesławskiego. Olkuskie wodociągi z kolei szczycą się historią sięgającą 1449 roku. Jakby nie patrzeć, wodociągowcy dużo wspólnego mają z górnikami – tak jedni jak i drudzy z głębi ziemi wydobywają to, z czego żyją, bądź żyli, mieszkańcy ziemi olkusko-bolesławskiej. Z tą różnica tylko, że dla jednych woda była utrapieniem a dla drugich wprost przeciwnie – dobrodziejstwem.
Uroczystość miała miejsce w dniu Święta Pracy. Odbyła się pod patronatem arcybiskupa Marka Jędraszewskiego i Sejmiku Województwa Małopolskiego. List okolicznościowy do uczestników w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał minister Wojciech Kolarski (poniżej jego fragmenty). W trakcie mszy świętej homilię wygłosił proboszcz z Racławic ks. Jacek Miodek. Wskazał w niej na nowy wymiar tego święta umiejscawiając jego początki nie w 1889 roku (data jego oficjalnego wprowadzenia), ale znacznie głębiej w historii. Świetną okazją ku temu było przypadające na ten dzień wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika, Opiekuna Pana Jezusa i Oblubieńca Najświętszej Marii Panny, który troszczył się o Jezusa i Jego Matkę, pracując jako cieśla w Nazarecie.
Bolesław w tej uroczystości miał znaczący udział. Naszą gminę reprezentowali górnicy w mundurach galowych. Udając się na Wawel zabrali ze sobą jeden z czterech górniczych sztandarów będących na stanie parafii. Te sztandary warto pokazywać na szerszym niż parafia obszarze, bo tam dopiero widać ludzki zachwyt, jaki wzbudzają. Te sztandary to ewenement w skali kraju. Jeden z nich ustawiony przy pomniku św. Jana Pawła II fotografowały całe tłumy osób odwiedzających wzgórze wawelskie. Szkoda, że nie ma już chętnych, aby wynosić je wszystkie z kościoła w czasie takich czy innych uroczystości.
01 maja 2022
Uczestnicy i Organizatorzy uroczystych obchodów
Narodowego Święta Pracy w Małopolsce w Krakowie
Ekscelencjo Księże Arcybiskupie! Czcigodni Kapłani!
Szanowni Przedstawiciele Społeczności Krakowa i Małopolski!
Gromadzą się Państwo na uroczystości z okazji Narodowego Święta Pracy, ustanowionego przez Sejmik Województwa Małopolskiego. Jestem pełen uznania dla tej inicjatywy i dla idei, która stała się jej źródłem. To znamienne, że właśnie Małopolska kultywuje z taką pieczołowitością chrześcijański oraz nasz narodowy etos pracy. Z tej ziemi i z dawnej stolicy Polski, Krakowa, wyrastają korzenie wielu naszych doniosłych osiągnięć gospodarczych i cywilizacyjnych, odniesionych dzięki wytrwałemu trudowi w sferze materialnej, intelektualnej i duchowej. Z tego narodowego sanktuarium, Katedry Wawelskiej, rozciąga się widok zarówno na dumną historię naszej Ojczyzny, jak i na jej pomyślną współczesność. To znakomita sposobność do refleksji nad przesłaniem, jakie płynie ze Święta Pracy(…)
(…) Serdecznie pozdrawiam wszystkich zgromadzonych w Katedrze Wawelskiej na uroczystych obchodach Narodowego Święta Pracy w Małopolsce. Dziękuję za Państwa zaangażowanie na rzecz pielęgnowania i rozwijania polskiego etosu pracy. Łączę się z Państwem w modlitwie i w staraniach, aby trud Polaków był szanowany i służył naszej wspólnej pomyślności.
(Zdjęcia: Franciszek Rozmus, Katarzyna Szojda, Dariusz Rozmus)
Peregrynacja Krzyża i Relikwii
Program peregrynacji wielkopiątkowego Krzyża Papieskiego i relikwii św. Jana Pawła II
Czwartek 28 kwietnia 2022
Godz. 17.30: Powitanie krzyża i relikwii przy figurze św. Barbary
Wcześniej Ks. Proboszcz, ministranci, Koła Gospodyń, Jednostki Straży Pożarnej i wszyscy wierni gromadzą się przy figurze. Po powitaniu wyrusza procesja do kościoła.
Trzykrotnie zatrzymamy się oddając cześć krzyżowi .
Godz. 17.45: Ustawienie krzyża na miejscu intronizacji.
Pozdrowienie Krzyża przez proboszcza i przedstawicieli parafii.
Godz. 18.00: Msza święta wotywna o krzyżu świętym
Mszy św. przewodniczyć będzie ks. Bp Piotr Skucha z udziałem innych kapłanów.
Godz. 20.30 Czuwanie przy krzyżu
Godz. 21.00: Apel Jasnogórski
Piątek 29 kwietnia 2022 roku
Godz. 7.00: Msza św. parafialna.
Godz. 8.00 -14.00 Czas indywidulanego czuwania i modlitwy
Godz. 10.00 Modlitwa Różańcowa z udziałem Kół Żywego Różańca
Godz. 14.15: Droga Krzyżowa
Godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego i odprowadzenie Krzyża i relikwii do samochodu kaplicy.
Modlitwa o owoce peregrynacji krzyża i relikwii św. Jana Pawła II
Boże, Ojcze miłosierny, który objawiłeś swoją miłość w Twoim Synu Jezusie Chrystusie i wylałeś ją na nas w Duchu Świętym Pocieszycielu,
Tobie powierzamy naszą parafię i całą sosnowiecką diecezję.
W czasie peregrynacji krzyża przybędziesz do nas, aby pochylić się nad grzesznymi, by uleczyć słabości i pomagać przezwyciężać wszelkie zło.
Niech krzyż Twojego Syna przemienia ciemne noce smutku w poranki nadziei.
Niech jego przyjęcie rodzi w naszych sercach zbawienie i owocuje spokojem. Prowadź nas po bezpiecznych ścieżkach tu na ziemi tak, abyśmy kiedyś znaleźli się w niebie.
Przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II prosimy, udziel nam łaksi, abyśmy korzystając z daru miłosiernej miłości Boga sami stawali się coraz bardziej miłosierni wobec braci, Amen.
Wielkanoc 2022
Święta Wielkanocne 2022 przeżywamy w wyjątkowym czasie barbarzyńskiej
wojny Rosji w Ukrainie, dlatego życzmy sobie i naszym bliskim i wszystkim...,
aby Zmartwychwstały Jezus obudził nasze serca i sumienia i prawdziwe pragnienie
Pokoju dla Wszystkich...
Wielkanoc 2022
Jest krwawa wojna w Ukrainie,
bo uwierzono, że zła nie ma,
a z ropą Krew Niewinnych płynie
- niektórzy wciąż mają dylemat!
Ta wojna jest przez zaniechanie
i przez milczące przyzwolenie,
niech Jezu, Twoje, Zmartwychwstanie
obudzi uśpione sumienie!...
Tyś Miłosierny jest o, Panie!
a Twoja Dobroć Nieskończona,
niech przez Twe Zmartwychwstanie
cud Przemienienia ... się dokona!
Byśmy serdecznie się wspierali,
umieli dzielić tym co mamy,
byśmy z swym krzyżem wiernie trwali...,
bo tylko z Tobą ... , znów - wygramy!...
Obecny, 16.04.2022