Start Aktualności Wydarzenia
Wydarzenia
Św.Mikołaj w parafii.

Mikolaj 2012 017_1I wreszcie, wraz z okrzykami dzieci: "Święty Mikołaju przyjdź" i w naszej parafii wczoraj zagościł ten wyjątkowy człowiek. Święty w czerwonym ornacie, z laską oraz mitrą. Biskup, który uczy nas czym jest prawdziwa troska o drugiego człowieka. To właśnie dla niego dzieci, choć przez jakiś czas, starają się być trochę lepsze.

 

Więcej…
 
O Barbórce raz jeszcze.

bar 055bar 051

Barbórka 2012

Kończy się listopad. Ziemia odpoczywa, przyroda śpi. Ludziom także należy się trochę odpoczynku po trudach pracowitego lata. Smutne, jesienne, coraz krótsze dni nastrajają refleksyjnie, sentymentalnie. Ale czas błogiego relaksu powoli zaczyna się nudzić – on nie może trwać w nieskończoność. Nadciąga grudzień, a z nim mrozy i śnieg, adwent i roraty. Andrzejki, Barbórka, św. Mikołaj, św. Łucja – to trochę magiczny okres w ciągu roku. Czekamy na pomyślne wróżby, korzystne podsumowania kończącego się roku, prezenty, dłuższe dni. Rzeczywiście, świat cały zdaje się na coś czekać. Najbardziej daje się odczuć brak światła – czy może na to światło czekamy? Zimowe przesilenie spowoduje, że najdłuższa noc już tylko zacznie się skracać a ciemność, ustępować miejsca jasności. Czy tylko to dzienne światło więc jest celem naszego oczekiwania? Łacińskie adventus to przyjście. Adwent to czas nadziei, że przyjdzie... I czas oczekiwania, przygotowania się na przyjście... Symbolem adwentu jest wieniec i świeca adwentowa. Zieleń, zielone gałązki są symbolem nadziei zwyciężającej śmierć. Światło wskazuje drogę, rozprasza ciemności, usuwa lęk i stwarza poczucie bezpieczeństwa. Światło jest znakiem obecności Chrystusa, „Światłości Świata”.

Więcej…
 
Pod opieką św. Barbary

Pośród starszych i porzuconych rzeczy, znaleziony został ostatnio przedwojenny sztandar górniczy z wizerunkiem św. Barbary i haftowanym godłem. Jego fundatorami, jak wynika z napisów, był Zarząd i robotnicy Kopalni Triumvirat. Sztandar wymaga pilnej renowacji.

bar 019

Przedstawiamy jego stan obecny.

Więcej…
 
Barbórkowe świętowanie

bar 080Rozpczął się czas barbórkowego świętowania. Również w naszej parafii co roku, czynni i emerytowani górnicy gromadzą się pod swymi sztandarami, by dziękować Bogu za szczęśliwie przepracowane lata, za opiekę i błogosławieństwo Boże oraz wypraszać u św. Barbary, swej patronki opiekę i pomoc na dalsze lata pracy dla nich samych i ich bliskich. Tradycyjnie już uroczystości ropoczęły się przy odnowionej figurze św. Barbary, gdzie modliliśmy się słowami Litanii do św. Barbary. Po tej modlitwie wyruszyliśmy w procesji do parafialnej świątyni, gdzie w intencji górników sprawowana była Najświętsza Ofiara. Nie zapomnieliśmy także o zmarłych górnikach, a zwłaszcza zmarłych tragicznie w czasie pracy na kopalniach. Wszystkim górnikom składamy najserdeczniejsze podziękowanie za ich trudną i niebezpieczna słuzbę oraz nieustanne świadectwo wiary, a także życzymy zdrowia, radości Bożego błogosławieństwa na każdy dzień. Święta Barbara zaś niech wyprasza im potrzebne łaski i otacza swoją opieką.

Szczęść Boże!

Więcej…
 
Na ratunek!

wisla 022Krakowskiej Wiśle ostatnio w lidze nie wiodło sie najlepiej. Wyraźnie potrzebowała pomocy. Z taką pomocą pośpieszyli ministranci z naszej bolesławskiej parafii wzmocnieni kolegami, także ministrantami, z parafii w Sławkowie i w Wolbromiu. Dzięki właścicielowi Telefoniki panu Bogusławowi Cupiałowi oraz Zarządowi "Wisły Kraków", grupa 50 ministrantów wraz z opiekunami mogła oglądać i kibicować na żywo, piłkarzom "Białej Gwiazdy" w meczu przyjaźni ze "Śląskiem Wrocław". Większość z ministrantów po raz pierwszy była na takim meczu, a także na nowym stadionie. Nic więc dziwnego, że wrażenia były olbrzymie. Wszystkim bardzo się podobało, a najbardziej, jak widać na zdjęciach,  paniom opiekunkom ze Sławkowa. Naszą obecność na trybunach dostrzegł Wiślacki Smok i mamy nadzieję, że także piłkarze, których gorąco dopingowaliśmy. W końcu ostatecznie dla nas zwyciężyli 1-0. A my, choć może zabrzmi to trochę nieskromnie, wierzymy, że mieliśmy swój mały udział w tym zwycięstwie.

Więcej…
 
Gość Oczekiwany

gosc 03316 listopada 2012 roku mieliśmy okazję oglądać sztukę pani Zofii Kossak-Szczuckiej „Gość oczekiwany”.  Sztuka ta była bardzo bliska  papieżowi Janowi Pawłowi II, który  jako młody wikary prowadził w Niegowici amatorski zespół teatralny i z nim właśnie wystawił tę sztukę. W cieszyńskim teatrze jest ona wystawiana od 1994 roku. Od początku jej reżyserem jest siostra Jadwiga Wyrozumska – elżbietanka. Na deskach teatru imienia Adama Mickiewicza w Cieszynie z zapartym tchem śledziliśmy losy dwóch rodzin – biednego Józefa Kurka i bogatego Filipa -Młynarza, które stanowiły ilustrację różnych postaw człowieka wobec Boga. Rodzina Józefa przyjęła Go skromnie, ofiarując niewiele, ale prosto z serca, ze szczerą radością i otrzymała za to nagrodę. Z kolei rodzina Filipa próbując interesownie zorganizować mu wspaniałe, huczne powitanie nie zwróciła uwagi na Jego nadejście. Dążąc do osiągnięcia korzyści materialnych bohaterowie sztuki nie zauważyli tego, co najważniejsze, że Bóg przychodzi najczęściej w osobie drugiego człowieka. I tak było tym razem, gdy przyszedł on w ubogiej, bezdomnej sierocie. Przedstawienie zmusiło nas do refleksji nad własnym postępowaniem w codziennym życiu i określeniu, co jest w nim ważniejsze – pieniądze, sława, wysoka pozycja społeczna, czy może życie zgodne z nauką Jezusa. Oby nikt z nas nie usłyszał słów, jakie Pan Jezus powiedział do Filipa - „Bo byłem głodny, a nie dałeś Mi jeść…”. Ta pouczająca i fascynująca treść sztuki sprawia, że przedstawienie cieszy się ogromnym zainteresowaniem, świadczy o tym ilość osób znajdujących się z nami w pięknym teatralnym wnętrzu. Z niecierpliwością czekamy na kolejną sztukę wystawianą w cieszyńskim teatrze, tym razem będą to Jasełka. (Anna Kubańska)

Informujemy już teraz, że wyjazd do teatru na Jasełka przewidywany jest 23 stycznia 2013 roku. Otrzymalismy bowiem 50 biletów.

Więcej…
 
Napisali o nas

W jeden z ostanich dni październikowych dzieci uczęszczające na nabożeństwa różancowe wykonały wspólne zdjęcie, które wysłaliśmy do redakcji Małego Gościa Niedzielnego. Redakcja umieściła je na swojej stonie internetowej. Zostaliśmy zauważeni.Dziękujemy!

oto link: http://malygosc.pl/doc/1351848.Parafia-w-Boleslawiu

 
Modlitwa gorących serc

roza 12

Przez cały miesiąc październik dzieci z naszej parafii włączały się w modlitwę zaproponowaną przez redakcję "Małego Gościa Niedzielnego". Każdego dnia z siostrami Karmelitankami z innego domu zakonnego, podejmowały modlitwę o wiarę dla każdego z nas. Otrzymywane naklejki wypełniały z każdym dniem planszowe serca. 29 października postanowiliśmy tę różąńcową wspólnotę modlitwy zamknąć w kadrze fotografii. Szkoda tylko, że ze względu na pierwszy śnieg i gwałtowny spadek temperatury na zewnątrz, nie wszystkim dzieciom udało siędotrzeć. Ale i tak gorąca modlitwa dziecięcych serc ogrzała wnętrze świątyni.

Więcej…
 
Obchody Dnia Papieskiego
DP1W dniu 16.10.2012,w 34 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Papieża,obchodziliśmy w Szkole Podstawowej
w Bolesławiu XII Dzień Papieski. Hasłem tegorocznego dnia Papieskiego było:Jan Paweł II - Papież rodziny.
W tym roku zorganizowaliśmy Akcję Charytatywną na rzecz utalentowanego ucznia naszej szkoły
nie posiadającego dostatecznych środków finansowych na rozwój swojego talentu. W ten sposób pragnęliśmy
uczcić pamięć naszego Wielkiego Rodaka,który za życia wspierał utalentowaną młodzież.
16.10.2012 od godz.8.50 do 11.30 uczniowie klas IIa,IVb,Ia i Ib przeprowadzili zbiórkę pieniężną,
sprzedając wypieki: ciasta upieczone w domu z pomocą rodziców.
Największym powodzeniem cieszyły się kremówki papieskie.
Dziękujemy rodzicom za otwartość serc i wsparcie oraz dyrekcji i wszystkim nauczycielom.
Ta sama akcja Charytatywna odbyła się w Zespole Przedszkolno-Szkolnym w Laskach.
J.F
Więcej…
 
Inauguracja Roku Wiary
DSC_1677 13 października 2012 w katedrze sosnowieckiej Ks. Bp Grzegorz Kaszak zainaugurował Rok Wiary.
Przed mszą świętą rozważanie o wierze wygłosili Ks. dr Paweł Pielka oraz ks. dr Marusz Karaś.
Po mszy św. przedstawiciele każdej z parafii wraz z księdzem proboszczem otrzymywali z rąk biskupa
katechizm Youcat oraz List na inaugurację Roku Wiary. Treść tego listu odczytana została w niedzielę 14 października.
Naszą parafię reprezentowali Państwo Teresa i Marian Odiasowie.
 
 
 
Za zgodą autora publikujemy treść rozważania ks. dr. Pawła Pielki.
Refleksja na wiarą w Kościół
Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnie >>

Strona 15 z 26

Konkurs

LOGO LONKURSU

Konkurs piosenki i pieśni patriotycznej Bolesław 2016

Regulamin (PDF)

Karta zgłoszenia (DOC)

Panorama kościoła

panorama mini

Obejrzyj panoramę kościoła

baner1

baner1

Polecamy

Portal Katolik
Portal dla ludzi wierzących
Portal Wiara
Portal ludzi otwartych
Internetowa Liturgia Godzin
Internetowa Liturgia Godzin
Diecezja Sosnowiecka
Aktualności, personalia, katalog instytucji diecezjalnych.
Gość Niedzielny
Gość Niedzielny w wydaniu internetowym
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Kapłani proszą o modlitwę
Kapłani proszą o modlitwę