Start Aktualności Wydarzenia
Wydarzenia
Konkurs szopek

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Macierzyństwa NMP w Bolesławiu, już po raz drugi ogłasza konkurs na najciekawszą szopkę bożonarodzeniową. W tym roku pragniemy rozszerzyć formułę konkursu i zaprosić do udziału także dzieci spoza naszej parafii. Konkurs przeznaczony jest dla dzieci, ale możliwa jest ograniczona pomoc rodziców (ograniczona tzn. że rodzice tylko pomagają, a nie wykonują w całości za dzieci).  A oto szopki na które można głosować już od 22 grudnia do 5 stycznia 2014 roku do godz. 20.00.

Szopka nr 1

 

Szopka nr 2

Szopka nr 3


Szopka nr 4


Szopka nr 5


Szopka nr 6


Szopka nr 7


Szopka nr 8


 
Niespodziewany Gość

miko 047

Dzieci, które w czwartkowe popołudnie przybyły do świątyni na kolejne roratnie spotkanie nawiedził specjalny gość. Co prawda, dzieci spodziewały się Go dopiero jutro, ale z powodu zapowiadanego huraganu przyśpieszył swoją wizytę. Bał się, by trudne warunki pogodowe nie przeszkodziły Mu w dzieleniu się radością. Renifery odpoczywały w stodole ks. proboszcza, a św. Mikołaj (bo o Nim wciąż mowa) pośpieszył do kościoła z nadzieją, że zdąży jeszcze na Roraty. Zdążył jednak tylko na końcową pieśń. Najpierw musiał odpowiedzieć na dociekliwe pytania dzieci, potem sam dopytywał je o wiele różnych spraw. Spodziewał się i był przygotowany, że spotka nieco więcej dzieci, ale i tak cieszył się obecnością każdego dziecka. Wszystkie dzieci obdarował skromnymi podarunkami, co sprawiło mu największą radość. Gdybyście chcieli poznać jak smakuje taka radość, spróbujcie sami jutro lub pojutrze (można każdego dnia) obdarować czymś innych. Jeśli naprawdę nie będziesz miał czym, obdaruj uśmiechem. To też dział tak samo!

Więcej…
 
uBoga droga

roraty 009Spośród wszystkich uroczystości i wydarzeń, które wyznaczają adwentowy rytm i tempo, chyba najbardziej lubimy Roraty. Ta poranna Msza św. ku czci Najświętszej Maryi Panny, mimo trudu wczesniejszego wstawania, gromadzi w świątyniach znacznie więcej parafian, niż w zwykłe dni roku. W świątyniach czuje się jakieś wyjątkowe ciepło, mimo grudniowych przymrozków. W naszej parafii grudniowe Roraty powróciły w tym roku na godz. 6.00. Z obawą, czy będzie nas więcej, czekaliśmy na pierwsze spotkanie. Okazało się, że może nieznacznie, ale było nas trochę więcej. Przybywających do świątyni w środę 4 grudnia witały rozświetlone wzdłuż kościoła niewielkie latarnie -lampiony. Prowadzą wprost do ołtarza, do Boga. I taki też jest sens roratnich spotkań. Przygotowywać na spotkanie z przychodzącym Panem i pokazywać drogę do Niego. Odkrywanie na tej drodze Skarbów Niebieskich jakimi są święci pomaga nam odnależć swoją drogę u Boga.  Wszystkich niezdecydowanych, zapraszamy do udziału w roratnich spotkaniach. Niech każdego dnia będzie nas jeszcze więcej. Czy stać mnie na postanowienie, by przynajmniej 4 razy w tym czasie przybyć na Roraty (raz w tygodniu). A może warto ofiarować trud swojego udziału, w jakiejś konkretnej intencji, o którą prosisz Boga. Spróbuj i dołącz do nas! Czekamy!

Więcej…
 
Górnicze Święto!

341 grudnia 2013 roku, na mszy świętej o godz. 12.15, brać górnicza naszej parafii przeżywała swoje doroczne święto. Jak na szychtę przybyli do świątyni, by przez wstawiennictwo św. Barbary, dziękować Bogu za szczęśliwie przepracowane dniówki i prosić o błogosławieństwo i dalszą opiekę podczas trudnej i niebezpiecznej pracy. Podczas tej uroczystej Eucharystii został poświęcony stary sztandar górniczo-hutniczy. Z racji poważnych zniszczeń został w ostatnim czasie podadny renowacji. Dokonały jej siostry zakonne ze Świętej Katarzyny. O historii i przebiegu tych prac można przeczytać w odrębnym artykule. Uroczystościom przewodniczył Ks. Tadeusz Stokowski z będzińskiego Domu Św. Józefa. W swojej homili przypomniał, że sztandar jest również znakiem czuwania do którego wzywa nas przezywany czas adwentu. Skaładamy gorące podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do odnowienia i uroczystego poświęcenia sztandaru.

Fotorelacja Pana Grzegorza Jasicy

Więcej…
 
Sztandar rolniczo-robotniczy

Sztandar ludu rolniczo-robotniczego

I. Stan zastany

Bolesławska świątysztandar 044nia posiada dwa górnicze sztandary z początku XX wieku reprezentujące: jeden dawną kopalnię „Bolesław” i drugi górników z Tłukienki i Krążka. Te są czysto górnicze, bo zarówno po ich bławatach jak i drzewcach można to stwierdzić jednoznacznie. W świątyni znajduje się, jeszcze trzeci sztandar, który, gdy bliżej mu się przyjrzeć, nawiązuje do od wieków obecnego tu górnictwa. Nawiązuje jedynie poprzez drzewce wyposażone w głowicę, w którą, u podstawy krzyża, wkomponowano emblemat górnictwa. Ten emblemat to perlik i żelazko – elementy godła górniczego. To one świadczą o tym, że sztandar, w części przynajmniej, pomyślany był jako górniczy. I tylko ten symbol umieszczony na wierzchołku drzewca pozwala dzisiaj zaliczać sztandar do grona górniczych – aktualnie sam jego bławat do górnictwa nie nawiązuje. Prawdopodobnie kiedyś nieświadomie został przerobiony.

Więcej…
 
Żeby widzieć naprawdę, zamknęli oczy

W minionym roku odeszli do domu Ojca:

ofiara mszy

+Helena Skubis, +Barbara Kowalska, Tadeusz Gołąb, +Andrzej Bednarski, +Barbara Baran, +Jan Misiek, +Karolina Wójtowicz, +Marian Paszewski, +Marian Imielski, +Stanisława Mrzygłód, +Jan Opala, +Jan Sośnierz, +Emilia Szlęzak, +Alfreda Leś, +Lucyna Lekston, +Stefania Stempel, +Elżbieta Probierz, +Stanisław Imielski, +Maria Paszewską, +Kazimierz Imielski, +Stanisława Stachowicz, +Stanisław Gnatek, +Jerzy Front, +Zbigniew Poremba, +Maria Dybich, +Józef Szlęzak, +Stefania Czarnota, +Wanda Latusek, +Stanisław Wroniecki, +Janina Cebula, +Robert Seroka, +Maciej Imielski, +Janusz Skubis, +Janina Niespodziewana, +Barbara Głowacka, +Bolesław Mączka, +Stefania Radecka, +Genowefa Środula, +Anna Łaskawiec, +Zbigniew Bartoszek, +Lilianna Puz, +Zenon Sioła, +Maria Lorek, +Józef Molęda, +Kazimiera Pęgiel, +Daniel Szyguła, +Mieczysław Probierz, +Wacław Gałka, +Wacława Łaskawiec, +Eugeniusz Wadowski, +Jacek Lorek, +Mirosława Probierz, +Eustachiusz Mączka, +Witold Mossór, +Stanisława Lorek, +Eugenia Fulbiszewska, +Jadwiga Głowacka, +Stefan Matyja, +Edward Leś, +Jan Łaskawiec, +Teodora Wisła, +Józef Zygmunt, +Jan Głąb, +Wiesława Dobczyńska, +Maria Jabłońska, +Kaja Satława, +Karolina Czerniak, +Janina Miś,+Seweryna Cebo.

Msza św. w intencji tych zmarłych odprawiona będzie na zakończenie oktawy modlitw za zmarłych t.j. 8 listopada 2013 roku o godz. 17.00. Do wspólnej modlitwy zapraszamy rodziny zmarłych, wszystkich bliskich, sąsiadów i znajomych. Prosimy przedstawiciela każdej rodziny, aby w czasie specjalnej prezentacji zechciał przynieść do ołtarza przygotowany wcześniej znicz. Będzie to znak, że pamiętamy i trwamy w modlitwie za naszych bliskich zmarłych.

 
Dzień Papieski w szkole.

DSCN009316 października 2013 r.obchodziliśmy w Szkole Podstawowej w  Bolesławiu i Zespole Przedszkolno-Szkolnym w Laskach XIII DZIEŃ Papieski. Hasłem tegorocznego Dnia PAPIESKIEGO było- JAN PAWEŁ II PAPIEŻ DIALOGU. Na korytarzach uczniowie wykonali okolicznościową wystawę zdjęć,gdzie Papież prowadzi dialog z dziećmi,młodzieżą, rodzinami, chorymi oraz przedstawicielami innch wyznań.

Dla klas I-III zorganizowano konkurs na Najpiękniejszy różaniec z darów jesieni. Pomysły były bardzo ciekawe a różańce bardzo piękne. Pamiętamy ,że różaniec to ulubiona modlitwa Papieża.Młodsi uczniowie pisali również List do Papieża z prośbami i podziękowaniami zapewniając,że o Nim pamietają. Starsi uczniowie wraz z rodzicami upiekli kremówki papieskie i ciasta na kiermasz w ramach przeprowadzonej Akcji Charytatywnej.Akcję tą przeprowadzono zarówno w Szkole w Bolesławiu jak i Zespole Przedszkolno-Szkolnym w Laskach.Zebrane środki pójdą na potrzeby uczniów.

W kl.IV-VI w Szkole w Bolesławiu,odbył się konkurs plastyczny o Janie Pawle 2 oraz na album p.t Historia Papieża Polaka.

 
Stanowisko Episkopatu

Bądźmy wrażliwi na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży

Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w sprawie ochrony dzieci i młodzieży

 

Dzieci i młodzież są wielkim skarbem całego narodu i nadzieją na jego dobrą przyszłość. Większość rodzin z wielką troską podejmuje trud ich wychowania. Jednakże w ostatnich miesiącach wielokrotnie media informowały o maltretowaniu dzieci, kaleczeniu ich, próbach zabójstwa dziecka przez rodziców, a nawet pozbawianiu ich życia. Wśród tych krzywd wołających o pomstę do nieba, jakich doznają dzieci, jest też i pedofilia. Jest ona jednym z najcięższych przewinień. Negatywna ocena tej krzywdy przez Kościół jest jednoznaczna, podobnie jak mocne i jednoznaczne są słowa Chrystusa: „kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza” (Mt 18,6). Dlatego też apelujemy o większą wrażliwość na krzywdę wyrządzaną dzieciom i młodzieży. Nie bądźmy obojętni na zło i nieprawość, jaka ich spotyka.

Więcej…
 
Któż jak Bóg?

odpust 01529 września każdego roku dla naszej wspólnoty parafialnej staje się szczególną uroczystością. W tym dniu uroczyście oddajemy cześć świętym Archaniołom Michałowi, Rafałowi i Gabrielowi. A że św. Michał jest szczególnym patronem tej parafii, więc jego liturgiczne święto staje się naszym świętem odpustowym. W tym roku naszym odpustowym modlitwom przewodził Ks. dr Kazimierz Mielczarek z diecezji częstochowskiej. Przez wiele lat byl seminaryjnym wychowawcą w Krakowie oraz wykładowcą teologii życia wewnętrznego. Z obfitości serca płynęły natchnione słowa o walce Michała z szatanem, która jak mówi Apokalipsa, przeniosła się na ziemię i skierowana jest przeciwko człowiekowi, by go od Boga odciągnąć. Dzisiaj tę walkę szatana ze złem możemy dostrzec zarówno w sobie samym jak i wokół nas, gdzie tworzone są nawet pewne sktruktury zła. Często to zło dokonywane jest zgodnie z procedurami, za którymi ukrywa się szatan posługujący się człowiekiem.

Więcej…
 
Odpustowy prezent

 Nie długo odpoczywało nasze parafialne "Kółko remontowe" Tym razem przedmiotem ich troski i pracy zarazem stała się figura Matki Bożej Niepokalanej z 1904 roku. Została ona ustawiona w miejscu, gdzie niegdyś stał stary kościół. Na jej postumencie widnieje napis: "O Maryjo Niepokalanie Poczęta -Módl się za nami -1904". Przez długi czas figura narażona była na działanie deszczu. Nie pomogło kilkakrotne malowanie. Od niedawna, za sprawą p. Józefa Kołkowskiego i jego pracowników, doczekała się nowego zadaszenia. To z kolei zachęcało do podjęcia prac konserwatorskich. Najpierw figura została wyczyszczona, uzupełniono braki, potem zakonserwowana i na nowo pomalowana. W pracach tych, oprócz stałych uczestników Kółka Remontowego pomagał p. Tomasz Sawicki, który z pędzlami w ręku dbał o piękny wygląd Maryi Niepokalanej.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnie >>

Strona 15 z 30

Laureaci Konkursu Piosenki i Pieśni Patriotycznej

 

 

 061

 

 

Panorama kościoła

panorama mini

Obejrzyj panoramę kościoła

baner1

baner1

 

Polecamy

Portal Katolik
Portal dla ludzi wierzących
Portal Wiara
Portal ludzi otwartych
Internetowa Liturgia Godzin
Internetowa Liturgia Godzin
Diecezja Sosnowiecka
Aktualności, personalia, katalog instytucji diecezjalnych.
Gość Niedzielny
Gość Niedzielny w wydaniu internetowym
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Kapłani proszą o modlitwę
Kapłani proszą o modlitwę