Start Aktualności Wydarzenia
Wydarzenia
Grób Pański

grob 010

Więcej…
 
Adoracja w ciemnicy

CIEMNICA 012

 

 
Niedziela Palmowa

18

Więcej…
 
Koncert Kolęd

IMG 0443

27 stycznia w świątyni Rzymskokatolickiej Parafii p.w. Macierzyństwa NMP w Bolesławiu odbył się niezwykły koncert. Pan Jerzy Połomski, któremu akompaniował  wybitny pianista Janusz Sent, kolędą „Nie było miejsca dla Ciebie” odnowił w słuchaczach świąteczny nastrój i  pełną ciepła atmosferę. Potem usłyszeliśmy kolejne kolędy i pastorałki. W drugiej części koncertu mogliśmy usłyszeć piękne od strony tekstowej jak i muzycznej,  znane piosenki pana Jerzego. Olbrzymie wrażenie wywarły na wszystkich słuchających utwory „Kodeks”  jak również „Mój kraj” ze słowami Jacka Cygana. Nie zabrakło także starych przedwojennych piosenek zebranych w uroczą wiązankę. Czas spotkania z panem Jerzym Połomskim i jego piosenkami chciałoby się zatrzymać jak najdłużej. I myślę, że u wielu z nas pozostaną one w sercach już na zawsze. Dziękujemy Panu Jerzemu Połomskiemu oraz panu Januszowi Sentowi za obecność pośród nas  i ten niezwykły wieczór.

Więcej…
 
Pod sztandarem św. Stanisława

048„Pod sztandarem Twym stajemy”... Poświęcenie sztandaru Komandorii Zagłębiowskiej

Sobota, 26 dzień stycznia 2013 roku, to zwykła data w kalendarzu. Szary, mroźny czas w samym środku zimy. To nie dzień jednak nadaje cechy wydarzeniom, które w nim się lokują. To wydarzenia nadają znaczenie dniom.

Żeby być w zgodzie z faktami, może warto odnotować jakieś historyczne wydarzenia związane z tym dniem. W 1919 roku odbyły się wybory do Sejmu Ustawodawczego II Rzeczypospolitej, pierwsze po 123 latach niewoli. W Kościele corocznie wspomina się tego dnia Tymoteusza i Tytusa – świętych biskupów, najbliższych współpracowników św. Pawła, a ten jest współpatronem parafii Krzykawka, do której należy Pan Józef Liszka, Honorowy Obywatel Gminy Bolesław. Tak się składa, że kroniki miejscowości i parafii Bolesław są skąpe w treść, ale gdyby nawet szczegółowo relacjonowały wydarzenia, to i tak w dalszej bądź bliższej przeszłości trudno byłoby doszukać się znaczących zapisków umieszczonych pod tą datą. Może natomiast któregoś minionego roku, tego dnia, ktoś się urodził, zmarł albo ślubował. Wtedy dla niego i jego rodziny to ważny moment, ale przecież niekoniecznie wszyscy muszą o tym wiedzieć i z tego powodu świętować.

To przeszłość i historia nawet. A na co zwrócić uwagę dzisiaj? Otóż wypada wspomnieć, że rozpoczęły się trzydniowe uroczystości pogrzebowe księdza kardynała Józefa Glempa – Prymasa Seniora. Dawno temu prymas zastępował króla pod jego nieobecność. W obecnych czasach jego znaczenie ważne jest dla lokalnego Kościoła. Jest tym większe, im większą jest osobowością. Prymas Glemp był wybitną osobowością, autorytetem moralnym. Dla dzisiejszej będzińsko-bolesławskiej uroczystości ma to duże znaczenie, gdyż właśnie on autorytetem urzędu prymasowskiego zalegalizował Order św. Stanisława w nowych realiach III Rzeczpospolitej i wsparł władze Kapituły Narodowej. Jest więc ta dzisiejsza sobota normalnym, spokojnym dniem, ale jej znaczenie historyczne wzmacnia wspomniany pogrzeb.

Więcej…
 
Bożonarodzeniowe Jasełka w Cieszynie

074Po raz kolejny w murach cieszyńskiego teatru podczas Jasełek zabrzmiały pięknym śpiewem kolędy. W tym roku do wspólnego śpiewu włączyły się głosy naszej grupy, która 23 stycznia uczestniczyła w Jasełkowym przedstawieniu.

            W sztuce wzięło udział 150 aktorów, którzy wcielając się w role pasterzy, beskidzkich górali i aniołów przypomnieli nam niedawno obchodzone święta Bożego Narodzenia. Oglądając Jasełka nie jeden z nas był zaskoczony tym, że w roli maleńkiego Pana Jezusa wystąpiły niemowlaki: miesięczne i 5-cio miesięczne. Ciekawostką jest fakt, że każdego roku występuje w tej roli inne dziecko.

Dzięki wspaniałej, rodzinnej atmosferze jaka panowała w teatrze mogliśmy pozostawić za drzwiami nasze problemy, troski, zmartwienia i na chwilę zwolnić tempo naszego życia, zatrzymać się i w ciszy własnego sumienia odpowiedzieć sobie na pytania:
czy podczas świąt moje serce było tak czyste, jak serca pasterzy, którzy przyszli przywitać maleńkie Dziecię? Czy na czas świąt pozostawiłem pracę i podążyłem do żłobka jak trzej Mędrcy i znalazłem czas na szczerą i cichą rozmowę z Nowonarodzonym?
Czy przygotowując dom na zbliżające się święta cieszyłem się tym tak, jak aniołowie przygotowujący w niebie choinki?

Więcej…
 
Są takie chwile...

16Dwukrotnie już gościliśmy w naszej parafii kawalerów i damy Orderu Św. Stanisława. W naszej świątyni poświęcali kopię miecza koronacyjnego króla Stanisława Augusta, tutaj przeżywali rocznicę tego wydarzenia. W najbliższą sobotę o godz. 13.00 zapraszają nas na wspólną Eucharystię, w czasie której zostanie poświęcony sztandar św. Stanisława. Na tę niezwykłą uroczystość zapraszają całą wspólnotę parafialną.

Są takie chwile...

Życie ludzkie składa się z różnych okresów, ale przede wszystkim wypełnia je zwykła codzienność – czas mniej lub bardziej szary. Wplatają się jednak w tę szarość chwile wyjątkowe, uroczyste. Te uroczyste dni mogą dotyczyć osobistych bądź rodzinnych przeżyć, ale mogą także być udziałem większych społeczności – niekiedy również tych, do których sami należymy. Takie momenty mogą powtarzać się cyklicznie i wtedy zdarza im się powszednieć. Jednak scenariusz ich świętowania, z każdą nową edycją, może być zmieniany, poprawiany i tym samym można nadawać im nowych znaczeń. Zdarzają się także takie jedyne, może nieoczekiwane nawet, i przez to wyjątkowe, chwile w życiu. Niepowtarzalne lub takie, których powtórzenie jest mało prawdopodobne. Ich scenariusza udoskonalić się nie da. One często przechodzą do historii rodów, społeczeństw, miejscowości czy nawet państw.

Więcej…
 
Wigilia z Różańcem...w ręku.

Wigilia
W naszych domach niedawno stawaliśmy wokół stołu aby móc się połamać opłatkiem składając sobie życzenia. To przepiękny polski zwyczaj. Dziś w naszej parafii przedstawiciele Kół Różańcowych także spotkali się, aby ten świąteczny czas przedłużyć. Spotykając się w salce, zasiedliśmy do suto zastawionego stołu nad kawą, herbatą i ciastem. Wpierw jednak zaczeliśmy spotkanie od kolędy, która nas wprowadziła w świątecny nastrój. Potem połamaliśmy się opłatkiem składając najserdeczniejsze życzenia. 

 

Potem śpiew kolęd i rozmowy pomagały nam odkryć, czym jest wspólnota i jej tworzenie. Aby ten czas utrwalić wykonaliśmy kilka zdjęć. 

 

Więcej…
 
Zaopiekuj się mną...

64Wokół mnie gorąco, bezpiecznie
Słońce topi serce, bajecznie
Uwielbiam cały świat za dobre słowo
Ubóstwiam Ciebie, tak kolorowo

Zaopiekuj się mną, nawet, gdy powodów brak
Zaopiekuj się mną, mocno tak

Zaopiekuj się mną, nawet, gdy nie będę chciał
Zaopiekuj się mną, zaopiekuj się mną, mocno tak
Zaopiekuj się mną, nawet, gdy nie będę chciał
Zaopiekuj się mną, mocno tak
(Rezerwat)

Historia człowieka i historia Boga, to dwie wciąż spotykające się ze sobą ścieżki, w których Bóg przyjmuje na siebie ludzki los, aby nas podnosić. Chce razem z nami dzielić trud i nasz los. Bóg przychodzący w Betlejem, to Bóg ciepiących, Bóg samotnych, Bóg wszystkich, którym na sercu leży los drugiego człowieka.
To przesłanie, które chciała nam przypomnieć młodzież bolesławskiego gimnazjum.

21 grudnia, przedstawili opowieść pod tytułem „Zaopiekuj się mną", poszukiwali Chrystusa, który narodził się...w drugim człowieku.

Więcej…
 
Konkurs szopek

Owocem tegorocznych rekolekcyjnych spotkań adwentowych dla dzieci jest konkurs na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową. Przy ich wykonywaniu dopuszczona była pomoc rodziców. Do konkursu zgłoszono 17 szopek. Można je oglądać w kościele parafialnym. Pokazujemy je także na stronie internetowej i zapraszamy wszystkich naszych gości do udziału w wyborze najładniejszej. Każdy z odwiedzającyh naszą stronę może zagłosować na jego zdaniem najładniejszą i przyznać w imieniu internautów swoją nagrodę. Zachęcamy do głosowania. Głosowanie rozpocznie się w czwartek wieczorem.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnie >>

Strona 15 z 27

Laureaci Konkursu Piosenki i Pieśni Patriotycznej

 

 

 Koncert patriotyczny (50)

 

 

Panorama kościoła

panorama mini

Obejrzyj panoramę kościoła

baner1

baner1

 

Polecamy

Portal Katolik
Portal dla ludzi wierzących
Portal Wiara
Portal ludzi otwartych
Internetowa Liturgia Godzin
Internetowa Liturgia Godzin
Diecezja Sosnowiecka
Aktualności, personalia, katalog instytucji diecezjalnych.
Gość Niedzielny
Gość Niedzielny w wydaniu internetowym
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Kapłani proszą o modlitwę
Kapłani proszą o modlitwę