Start Aktualności Wydarzenia
Wydarzenia
Uroczystość I Komunii świetej

12 maja 2013 roku odbyła się w naszej parafii uroczystość I Komunii św. 39 dzieci po raz pierwszy przystąpiło do Stołu Pańskiego. Do tej chwili przygotowywali się w szkole, a także w czasie liturgicznych spotkań w kościele. Pomagali im w tym przygotowaniu rodzice, pani katechetka Jolanta Frydrych oraz ks. Zbigniew Mularczyk.

 

 
Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego

           damatka Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego została zainicjowana przez Błękitna Armię Matki Bożej Fatimskiej. Za zgodą Warszawskiej Kurii Metropolitalnej do Polski w 1987 przyniesli ją Ojcowie Paulini. Pierszy ośrodek powstał w Warszawie, skad rozprzestrzenił się na całą Polską. Dzieło to zyskało aprobatę i błogosławienstwo Ojca Św. Jana Pawła II, który podkreślał wielkie znaczenie modlitwy w ratowaniu dzieci poczętych. Duchowa Adopcja jest modlitwą trwającą 9 miesięcy w intencji jednego dziecka, którego narodowość i imię zna tylko Pan Bóg, a zagrożonego zabiciem w łonie matki. Odmawiając codziennie specjalną modlitwę i jedną tajemnicę Różanca Świętego, prosimy Boga o odwagę i miłość dla rodziców, aby zachowali swoje dziecko przy życiu. Przyrzeczenia odnawiane są co roku w Dniu Świętości Życia, który obchodzony jest w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie.

            W naszej parafii modlitwa ta jest obecna od 1996 roku, kiedy to spontanicznie podjęło ja kilka osób. Kiedy w 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II odwiedził naszą sosnowiecką diecezję, z inicjatywy ówczesnego Proboszcza ks. kanonika Zygmunta Paszewskiego, kilkadziesiąt osób podjęło tę modlitwę i zostało wpisanych do Księgi Obrońców Życia, która to Księga została wręczona Papieżowi w Sosnowcu. Od tamtej chwili, co roku kilkanaście osób kontynuuje to dzieło. Również i w tym roku, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 8 kwietnia 2013 roku , kilkanaście osób złożyło na ręce ks. Proboszcza uroczyste przyrzeczenie modlitwy w obronie życia.

            Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego można też poodejmować prywatnie, w każdym czasie, byle trwała ona przez 9 miesięcy. W zakrystii kościoła można wciąż otrzymać tekst modlitwy do użytku prywatnego. Chętnych do włączenia się w tę modlitwę zapraszamy.

opracowała: p. Maria Kalembka

 
Słudzy Pana. Kapłani proszą o modlitwę

wizytowka kaplani[1]Podobnie jak w roku ubiegłym tak i w roku obecnym nasza parafia włączyła się w akcję strony www.kapłani.com.pl „Słudzy Pana. Kapłani proszą o modlitwę”. Jej celem jest modlitwa za kapłanów jako wyraz wspólnej odpowiedzialności za dobro Kościoła. Akcja miała miejsce w Wielki Czwartek (28 marca 2013) 80-u naszych parafian podjęło modlitwę za tych, których Chrystus wybrał i nazwał swoimi przyjaciółmi. Modlitwą zostali objęci nasi kapłani, wszyscy kapłani w Polsce, a także polscy kapłani pracujący za granicami Ojczyzny. Każdy otrzymał wizytówkę z imieniem kapłana i rokiem jego święceń kapłańskich. Byli wśród nich również biskupi z różnych części świata. Dar 30 dniowej modlitwy to najpiękniejszy dar, jaki można złożyć sługom Bożym w dniu ich świeta. Ufamy, że dzieło to będzie się rozwijać, aby poczucie odpowiedzialności za Kościół i jego kapłanów mogło wzrastać i szerzyć się pośród wiernych. A za każdą modlitwę podjętą w naszej intencji DZIĘKUJEMY!

 
Święcenie pokarmów

IMG 7977Fotorelacja pana Grzegorza Jasicy

Więcej…
 
Grób Pański

grob 010

Więcej…
 
Adoracja w ciemnicy

CIEMNICA 012

 

 
Niedziela Palmowa

18

Więcej…
 
Koncert Kolęd

IMG 0443

27 stycznia w świątyni Rzymskokatolickiej Parafii p.w. Macierzyństwa NMP w Bolesławiu odbył się niezwykły koncert. Pan Jerzy Połomski, któremu akompaniował  wybitny pianista Janusz Sent, kolędą „Nie było miejsca dla Ciebie” odnowił w słuchaczach świąteczny nastrój i  pełną ciepła atmosferę. Potem usłyszeliśmy kolejne kolędy i pastorałki. W drugiej części koncertu mogliśmy usłyszeć piękne od strony tekstowej jak i muzycznej,  znane piosenki pana Jerzego. Olbrzymie wrażenie wywarły na wszystkich słuchających utwory „Kodeks”  jak również „Mój kraj” ze słowami Jacka Cygana. Nie zabrakło także starych przedwojennych piosenek zebranych w uroczą wiązankę. Czas spotkania z panem Jerzym Połomskim i jego piosenkami chciałoby się zatrzymać jak najdłużej. I myślę, że u wielu z nas pozostaną one w sercach już na zawsze. Dziękujemy Panu Jerzemu Połomskiemu oraz panu Januszowi Sentowi za obecność pośród nas  i ten niezwykły wieczór.

Więcej…
 
Pod sztandarem św. Stanisława

048„Pod sztandarem Twym stajemy”... Poświęcenie sztandaru Komandorii Zagłębiowskiej

Sobota, 26 dzień stycznia 2013 roku, to zwykła data w kalendarzu. Szary, mroźny czas w samym środku zimy. To nie dzień jednak nadaje cechy wydarzeniom, które w nim się lokują. To wydarzenia nadają znaczenie dniom.

Żeby być w zgodzie z faktami, może warto odnotować jakieś historyczne wydarzenia związane z tym dniem. W 1919 roku odbyły się wybory do Sejmu Ustawodawczego II Rzeczypospolitej, pierwsze po 123 latach niewoli. W Kościele corocznie wspomina się tego dnia Tymoteusza i Tytusa – świętych biskupów, najbliższych współpracowników św. Pawła, a ten jest współpatronem parafii Krzykawka, do której należy Pan Józef Liszka, Honorowy Obywatel Gminy Bolesław. Tak się składa, że kroniki miejscowości i parafii Bolesław są skąpe w treść, ale gdyby nawet szczegółowo relacjonowały wydarzenia, to i tak w dalszej bądź bliższej przeszłości trudno byłoby doszukać się znaczących zapisków umieszczonych pod tą datą. Może natomiast któregoś minionego roku, tego dnia, ktoś się urodził, zmarł albo ślubował. Wtedy dla niego i jego rodziny to ważny moment, ale przecież niekoniecznie wszyscy muszą o tym wiedzieć i z tego powodu świętować.

To przeszłość i historia nawet. A na co zwrócić uwagę dzisiaj? Otóż wypada wspomnieć, że rozpoczęły się trzydniowe uroczystości pogrzebowe księdza kardynała Józefa Glempa – Prymasa Seniora. Dawno temu prymas zastępował króla pod jego nieobecność. W obecnych czasach jego znaczenie ważne jest dla lokalnego Kościoła. Jest tym większe, im większą jest osobowością. Prymas Glemp był wybitną osobowością, autorytetem moralnym. Dla dzisiejszej będzińsko-bolesławskiej uroczystości ma to duże znaczenie, gdyż właśnie on autorytetem urzędu prymasowskiego zalegalizował Order św. Stanisława w nowych realiach III Rzeczpospolitej i wsparł władze Kapituły Narodowej. Jest więc ta dzisiejsza sobota normalnym, spokojnym dniem, ale jej znaczenie historyczne wzmacnia wspomniany pogrzeb.

Więcej…
 
Bożonarodzeniowe Jasełka w Cieszynie

074Po raz kolejny w murach cieszyńskiego teatru podczas Jasełek zabrzmiały pięknym śpiewem kolędy. W tym roku do wspólnego śpiewu włączyły się głosy naszej grupy, która 23 stycznia uczestniczyła w Jasełkowym przedstawieniu.

            W sztuce wzięło udział 150 aktorów, którzy wcielając się w role pasterzy, beskidzkich górali i aniołów przypomnieli nam niedawno obchodzone święta Bożego Narodzenia. Oglądając Jasełka nie jeden z nas był zaskoczony tym, że w roli maleńkiego Pana Jezusa wystąpiły niemowlaki: miesięczne i 5-cio miesięczne. Ciekawostką jest fakt, że każdego roku występuje w tej roli inne dziecko.

Dzięki wspaniałej, rodzinnej atmosferze jaka panowała w teatrze mogliśmy pozostawić za drzwiami nasze problemy, troski, zmartwienia i na chwilę zwolnić tempo naszego życia, zatrzymać się i w ciszy własnego sumienia odpowiedzieć sobie na pytania:
czy podczas świąt moje serce było tak czyste, jak serca pasterzy, którzy przyszli przywitać maleńkie Dziecię? Czy na czas świąt pozostawiłem pracę i podążyłem do żłobka jak trzej Mędrcy i znalazłem czas na szczerą i cichą rozmowę z Nowonarodzonym?
Czy przygotowując dom na zbliżające się święta cieszyłem się tym tak, jak aniołowie przygotowujący w niebie choinki?

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnie >>

Strona 15 z 27

Laureaci Konkursu Piosenki i Pieśni Patriotycznej

 

 

 Koncert patriotyczny (50)

 

 

Panorama kościoła

panorama mini

Obejrzyj panoramę kościoła

baner1

baner1

 

Polecamy

Portal Katolik
Portal dla ludzi wierzących
Portal Wiara
Portal ludzi otwartych
Internetowa Liturgia Godzin
Internetowa Liturgia Godzin
Diecezja Sosnowiecka
Aktualności, personalia, katalog instytucji diecezjalnych.
Gość Niedzielny
Gość Niedzielny w wydaniu internetowym
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Kapłani proszą o modlitwę
Kapłani proszą o modlitwę