Start Aktualności Wydarzenia
Wydarzenia
Czas niespodzianek

nowe 046nowe 024Pewną niespodzianką miało być to, co nadało ostateczny wygląd naszej świątyni. Po wielu tygodniach wytężonej pracy "Kółka Remontowego" wyczyszczone i pomalowane ławki zostały pokryte nowymi poduszkami, a krzesła doczekały się nowych jednakowych siedzisk. Mamy nadzieję, że te zmiany dodają uroku naszej świątyni i przyczynią się jeszcze bardziej do stworzenia w niej klimatu modlitwy.

Nowością  jest także zamontowana poręcz na schodach wiodących do świątyni. Jest to odpowiedź na wiele próśb naszych starszych parafian, którym trudno było wejść do kościoła, zwłaszcza w okresie zimowym. Niech służy jak najlepiej. Pragnę przy tej okazji podziękować panu Jóżefowi Kołkowskiemu i jego pracownikom za wykonanie poręczy i jej zamontowanie.

Więcej…
 
Cristiada

          cristGG DSC 5235

Ile warta jest wolność? „Cristiada” opowiada historię grupy kobiet i mężczyzn, z których każdy decyduje się na podjęcie największego ryzyka dla dobra swoich rodzin, wiary i przyszłości swojego kraju. Fabuła filmu przybliża skrywane przez lata prawdziwe wydarzenia Powstania Cristeros, które w latach dwudziestych wstrząsnęło dwudziestowieczną Ameryką. Obsadzie „Cristiady” przewodzi nominowany do Oscara Andy Garcia, odgrywający rolę generała Gorostiety, wojskowego w stanie spoczynku, który początkowo uważa, że niczym nie ryzykuje, przyglądając się wspólnie z żoną temu, jak Meksyk pogrąża się w brutalnej wojnie domowej. Jednakże generał, który wzbrania się z początku przed zaangażowaniem w sprawę, wkrótce staje się porywającym tłumy przywódcą, zdolnym do złożenia ofiary z własnego życia. Zaczyna doceniać ofiarę, jaką muszą ponieść jego rodacy za prześladowanie religijne, i zmienia bandę rozwydrzonych rebeliantów w bohaterów będących siłą, z którą trzeba się liczyć. Generał ma niewielkie szanse w walce z wszechwładnym i bezwzględnym rządem, ale ludzie, których spotyka na swej drodze, młodzi idealiści, zadziorni renegaci, a przede wszystkim jeden, niezwykły nastolatek imieniem Jose, uświadamiają mu, że odwaga i wiara mogą narodzić się nawet wtedy, gdy już nie można liczyć na sprawiedliwość.

 Zwiastun filmu: http://youtu.be/Olw9V_hqz6I

 

 
Przydrożne kapliczki

wojtek 026 „Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, 

   Choć macie sami doskonalsze wznieść. 

 Na nich się jeszcze święty ogień żarzy, 

I miłość ludzi stoi tam na straży, 

I wy winniście im cześć!”

                                                                Adam Asnyk

          Prawie każdą wieś polską zdobią przydrożne kapliczki i krzyże. Mają niekiedy wyszukane formy i kształty. Są charakterystycznym elementem przeważnie wiejskiego krajobrazu. Budowali je ludzie z przeróżnych przyczyn w ten sposób materializując stan swojego ducha. Powstawały często w ramach dziękczynienia za uratowanie życia, za wybawienie z kłopotów. Czasem w akcie skruchy bądź zadośćuczynienia. Innym razem wyrażały prośby, błagania o wstawiennictwo świętych przed Bogiem w ważnych ziemskich sprawach. Były także miejscem uświęcenia i oddawania czci Bogu, Najświętszej Maryi Pannie bądź świętym patronom. Przechodzień zdejmował czapkę, czynił znak krzyża a niekiedy także przystawał przed nimi w zamyśleniu. Ludzie często wieczorami gromadzili się przy nich na modlitwie śpiewając litanie bądź nabożne pieśni.

Więcej…
 
Wieczny opdoczynek racz mu dać Panie

250PX-~1

W dniu 3 września 2013 roku, po ciężkiej chorobie w wieku 77 lat zmarł Śp. Stanisław Kaszak, ojciec Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka, Ordynariusza Diecezji Sosnowieckiej.

Pogrzeb odbędzie się w piątek 6 września 2013 roku o godzinie 13.00 w kościele parafialnym pw. Narodzenia NMP w Choszcznie. Łącząc się w bólu z ks. Biskupem i jego rodziną pamiętajmy w naszych osobistych modlitwach o zmarłym Stanisławie.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie…

 
Konieczne były poprawki

wojtek 007

 

"Teraz dopiero okazało się, że wyposażenie świątyni w meble do siedzenia było zwykłą „zbieraniną” a obecnie nadal razi wzrok chociażby tylko kolorystyką. Będą konieczne dalsze poprawki i uzupełnienia. Pracowite wakacje dla "Kółka Remontowego” nieco się przedłużą". Tak kończył się poprzedni artykuł opowiadający o działalności Kółka Remontowego na stronie internetowej. Dzisiaj już te słowa przechodzą do historii. Konieczne  poprawki zostały bowiem dokonane. Wszystkie krzesła zostały odnowione i pomalowane, tak by stanowiły jedną kolorystyczną całość. Znów kilka dni wytężonej pracy przyniosło widoczny efekt. Nie jest on ostateczny, bo na ten musimy poczekać jeszcze kilkanaście dni.

 
Z życia "Kółka Remontowego"

025Od 3 lipca 2013 roku odnawiane były przywiezione z kaplicy w Tłukience dwie ławki wraz z podestami z przeznaczeniem do krypty kościoła. Według zamysłu proboszcza ks. Sylwestra Kulki miały służyć odwiedzającym świątynię w czasie, gdy krata drzwiowa do części nawowej jest zamknięta. Ale... Po tych dwóch przyszedł czas i na pozostałe osiem, dotychczas zalegające w starej kaplicy. Pomimo, że mają ponad czterdzieści lat okazały się wyjątkowo zdrowe. Szkoda je było niszczyć. Te miały zastąpić stare fotele kinowe ustawione pod chórem, lecz było ich za mało, aby wypełnić w całości tę część kościoła. Uzupełniająco więc gospodarz parafii zamówił w ZPUH W. Barszczewski z Bukowna (stolarze Wiesław Barszczewski i Roman Hosiawa) kolejne dziesięć ławek nowych i do nich sześć podestów o wymiarach 4x2 m. Robota była więc kontynuowana, z małymi przerwami, przez cały miesiąc lipiec i zakończona została 24 sierpnia. Mobilizacją dla pracujących osób zawsze jest podziw dla rzemieślniczego kunsztu naszych przodków – skoro Oni mogli tak wspaniały obiekt wybudować i nam w spadku pozostawić, to przecież wypada coś od siebie dać!

Więcej…
 
Dożynkowe święto

Druga połowa sierpnia kojarzy się nam z zakończeniem prac żniwnych. I choć jeszcze nie wszystkie prace się zakończyły i nie wszystkie plony zostały zebrane, to jednak ropoczyna się czas dożynkowych świąt. W wymiarze parafialnym nasze dziękczynienie za tegoroczne plony miało miejsce w uroczystość Wniebowzięcia NMP. Wtedy też modliliśmy się w intencji rolników i poświęcalismy pierwociny tegorocznych zbiorów.

18 sierpnia na diecezjalne Dożynki zaprosił nas Ks. Bp Grzegorz Kaszak. Odbywały się one w Będzinie Grodźcu. Najpierw uczestniczylismy we mszy św. w miejscowym kościele św. Katarzyny, a następnie uroczystości przeniosły się na górę św. Doroty. Na to dziękczynienie przybyły delegacje z prawie całej sosnowieckiej diecezji. Nasz sławkowski dekanat reprezentowały Koła Gospodyń ze Sławkowa, Podlipia i Bolesławia.

 

 
Fioletki za 5 min...

 Fioletki za 5 min...

 

przyciety

 

To moje nawoływanie rozlegało się na każdym postoju, kiedy już wiadome było, że nasza grupa rusza na szlak pielgrzymi.

            Miesiąc sierpień obfituje w Polsce w piesze pielgrzymki. Każdy pątnik zmierza do Maryi, aby tam ofiarować swój trud, pot, modlitwę, chcąc wyprosić wstawiennictwo, podziękować za jakąś szczególną łaskę. Jednoczy nas trud, niedogodności, ale przede wszystkim modlitwa, która zwraca uwagę na to, co istotne.

 

Więcej…
 
Rzeźbiarz Suwalski

         O bolesławskich, bądź związanych z Bolesławiem, twórcach nie wolno zapominać, bo to oni przecież w dziełach swoich umysłów i rąk pozostawili i pozostawiają następnym pokoleniom godne podziwu piękno. O wielu z nich nie pozwala nam zapomnieć miłośnik historii i piękna tej ziemi, Józef Liszka. Ludziom bolesławskich cmentarzy poświęca wiele miejsca w swojej pracy twórczej. To dzięki niemu wiemy coś niecoś o Stanisławie Ciszewskim, Janie Waśniewskim, Adolfie Lekkim, Marii Płonowskiej i wielu innych światłych umysłach z bardziej i mniej odległej historii Bolesławia i okolic. To właśnie ich twórczość ukazuje duchowe piękno, ale także nie mniej ważne piękno materialne. Zachwyca ono przede wszystkim poprzez dzieła wypełniające wnętrze bolesławskiej świątyni.

Więcej…
 
Wyruszamy

Jeszcze tylko 2 dni i wyruszamy, grupa Fioletowa pod wezwaniem św. Michała Archanioła zaprasza na pielgrzymkowy szlak. 

 W dalszym ciągu można zapisywać się do naszej grupy - zapisy u ks. Grzegorza Zientala w kościele MNMP i św. Michała Archanioła w Bolesławiu. Grupa idze już od wielu lat, szlak jest przetarty, tylko zdercyduj się i wyrusz, a zobaczysz, że warto.

 Bagaże składamy w czwartek od 16.00 do 21.00 na plebani w Bolesławiu oraz w Sławkowie - po Mszy św. wieczornej na wikariacie (jedynie w wyjątkowych sytuacjach wcześniej).

 W piątek (9 sierpnia) bagaże będą odbierane od godz. 5.00 rano - Sławków z wikariatu, około 5.30 - Bolesław z plebanii - spóźnialscy proszeni są o ich dostarczenie na te godziny. Kto nie zdąży będzie musiał je nieść, gdyż samochód jedzie bezpośrednio na nocleg.

 Masza Święta 9 sierpnia rozpoczyna się o godz. 8.00 w Bazylice Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu (przy rynku) - uczestniczą wszyscy pątnicy.

Jeżeli ktoś chciałby uzyskać bardziej szczegółowe informacje, ponieważ idzie np. pierwszy raz na pielgrzymi szlak to może zgłaszać się do:
Ksiądz Przewodnik: Grzegorz Ziental ( www.facebook.com/profile.php?id=100000772563531 )
Szef Służby Kwatermistrzowskiej: Mateusz Kłębek ( www.facebook.com/mateusz.klebek )
Szef Służby Porządkowej: Piotr Szlęzak ( www.facebook.com/piotr.l.szlezak )

 
<< Początek < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnie >>

Strona 15 z 29

Konkurs

LOGO LONKURSU

Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej:

Czytaj więcej

Regulamin Konkursu (do pobrania)

Karta zgłoszenia (do pobrania)

Panorama kościoła

panorama mini

Obejrzyj panoramę kościoła

baner1

baner1

 

Polecamy

Portal Katolik
Portal dla ludzi wierzących
Portal Wiara
Portal ludzi otwartych
Internetowa Liturgia Godzin
Internetowa Liturgia Godzin
Diecezja Sosnowiecka
Aktualności, personalia, katalog instytucji diecezjalnych.
Gość Niedzielny
Gość Niedzielny w wydaniu internetowym
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Kapłani proszą o modlitwę
Kapłani proszą o modlitwę