Start Aktualności Wydarzenia Święta Barbara pod nowym daszkiem
Święta Barbara pod nowym daszkiem

MG 1767Wszystko ma swój koniec, swój kres. Takim samym prawom podlegają zarówno istoty żyjące, jak i materialne dobra.

Stojąca od ponad stu lat w ulicy kościelnej kapliczka św. Barbary, przez ten szmat czasu sukcesywnie niszczała, traciła swoje walory użytkowe. Całość konstrukcji prawie dokładnie dziewięć lat temu poddawana była remontowi (przede wszystkim cynkowaniu). Okazało się jednak, że proces korozyjny w ostatnim czasie przyspieszył – stara blacha daszka ochraniającego świętą patronkę górników była już tak skorodowana, że kolejne cynkowanie okazało się niemożliwe.

Dzięki przychylności dyrekcji Zakładów Górniczo-Hutniczych „Bolesław” − spadkobiercy wielowiekowych lokalnych tradycji górniczo-hutniczych − św. Barbara na swoje imieniny otrzymała całkiem nowe zadaszenie. Daszek został wiernie odtworzony w warsztatach Boltech Sp. z o.o., zachowując tym samym swoje walory artystyczne. Od piątku, 30 listopada 2018 roku można go podziwiać z nadzieją, że będzie służył przynajmniej kolejne sto lat.

Panowie Dyrektorzy! To co robicie w zakresie upamiętniania dziedzictwa tego od wieków uprzemysłowionego regionu, wymaga najwyższego szacunku ze strony nas żyjących a także przyszłych pokoleń tutejszych górników i hutników.

Dziękujemy!

Koncert laureatów III Diecezjalnego Konkursu Piosenki i Pieśni Patriotycznej