Start Aktualności Wydarzenia Na papieskim placu
Na papieskim placu

Zdjecie1Czerwiec jest wyjątkowym miesiącem. Rozpoczyna się lato, kończy się kolejny rok szkolny i katechetyczny, wielu z nas wyjedzie na wakacyjny odpoczynek. Jest jednak jeden bardzo konkretny i szczególny dzień w naszych czerwcowych kalendarzach. Jest nim 14 czerwiec. Dokładnie tego dnia, 1999 roku, na terenie naszej diecezji, w Sosnowcu, przebywał św. Jan Paweł II. Było to jedyne spotkanie Ojca Świętego z naszymi diecezjanami, być może dlatego, jest ono co roku wspominane z wielkim sentymentem. Nie inaczej było teraz. 19 czerwca, w niedzielne popołudnie, zostaliśmy zaproszeni przez ks. Biskupa Grzegorza Kaszaka na Plac Papieski mieszczący się w Sosnowieckiej dzielnicy Zagórze. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 16:30 Marszem dla życia i Rodziny, który przeszedł z parafii św. Floriana sosnowieckimi ulicami na miejsce, gdzie odbyła się msza święte, a po niej czekały inne atrakcje dla dzieci i nie tylko. Również dla naszej parafialnej wspólnoty był to wyjątkowe czas. Podczas mszy św. celebrowanej przez księdza biskupa oraz przybyłych kapłanów, ordynariusz naszej diecezji ustanowił 10 nowych ceremoniarzy oraz 57 nowych lektorów. Wśród nowych ceremoniarzy znalazł się nasz lektor – Patryk Grybski, natomiast Franciszek Szlęzak, Piotr Chojowski oraz Antoni Rzońca, „awansowali” na lektorów.

Funkcje, które będą pełnić w czasie sprawowania liturgii i nabożeństw są bardzo ważne. Ministranci, którzy wykazali się właściwym zaangażowaniem w wypełnianiu dyżurów, oraz aktywnością w życiu wspólnoty ministranckiej, mogą rozpocząć kurs lektorski. Poznają lepiej Pismo Święte, zapoznają się z bohaterami biblijnymi. Uczą się też zasad wymowy i właściwego akcentowania oraz dykcji. Pozytywnie ukończony kurs, jest zwieńczony uroczystym udzieleniem posługi lektora prze ks. Biskupa, co miało miejsce w czasie niedzielnej liturgii na Placu Papieskim. Lektorzy pełnią najważniejsze funkcje liturgiczne, są obarczeni dużą odpowiedzialnością. Stanowią wzór dla wszystkich młodszych kolegów, a podczas służenia wyznaczają młodszym zadania przy ołtarzu. Ich strojem jest biała alba. Ministrant w stopniu ceremoniarza natomiast, odpowiada za przygotowanie Liturgii i jej poprawny przebieg. Odpowiada bezpośrednio po celebransie za poprawność Liturgii. Musi on posiadać dużą wiedzę dotyczącą przepisów liturgicznych, którą zdobywa w czasie czterech, trwających po kilka dni, kursów. Jako element ubioru nosi krzyż ceremoniarski i jest najwyższym „stopniem”, jaki można zdobyć będąc członkiem Liturgicznej Służby Ołtarza.

 

Po zakończeniu mszy świętej, miało miejsce jeszcze jedno wyjątkowe wydarzenie. Kończący się rok szkolny i katechetyczny jest czasem podsumowania, głównie wiedzy zdobytej w czasie nauki. Jest to również czas podziękowania za pracę włożoną w trud nauki, oraz obowiązków wykonywanych poza szkoła i domem. Bardzo serdecznie pragnę podziękować więc naszemu ministrantowi Marcelowi Leśniakowi, który dzięki sumiennej i obowiązkowej służbie przy ołtarzu Pana, otrzymał od księdza biskupa tytuł i dyplom Ministranta Roku naszej parafii. Ksiądz bp. Grzegorz wręczył również podziękowanie rodzicom Marcela, Państwu Iwonie i Marcinowi, za trud włożony w wychowanie syna. Również i my, jako wspólnota parafialna dziękujemy Marcelowi oraz wszystkim naszym ministrantom za posługę przy ołtarzu, która często być może nie jest zauważalna, (co zresztą dobrze by o niej świadczyło) ale bez której, każda msza święta i nabożeństwo, nie mogłyby być przeżywane z należytym pięknem i skupieniem.

 

IV Diecezjalny Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej

 

 

 

 LOGO LONKURSU

Koncert2019 (53) 

 

Panorama kościoła

panorama mini

Obejrzyj panoramę kościoła

baner1

baner1

 

Polecamy

Portal Katolik
Portal dla ludzi wierzących
Portal Wiara
Portal ludzi otwartych
Internetowa Liturgia Godzin
Internetowa Liturgia Godzin
Diecezja Sosnowiecka
Aktualności, personalia, katalog instytucji diecezjalnych.
Gość Niedzielny
Gość Niedzielny w wydaniu internetowym
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Kapłani proszą o modlitwę
Kapłani proszą o modlitwę