Start Aktualności Wydarzenia Otwarte drzwi
Otwarte drzwi

IMG 20160618 141156Wiele instytucji, firm, szkół, uczelni a nawet salonów samochodowych ma w ciągu roku tak zwane „dni drzwi otwartych”. Nie oznacza to oczywiście, iż w pozostałe dni roku dostać się do nich nie możemy, ale akurat w te wyjątkowe dni jesteśmy zapraszani do ich odwiedzenia w sposób szczególny. Tak też było w sobotę 18 czerwca, gdy udaliśmy się całą ministrancką grupą do Częstochowy na dzień „drzwi otwartych” naszego seminarium duchownego.

Wyruszaliśmy punktualnie o godz. 8:30, aby przed 10:00 znaleźć się przed seminaryjnymi murami. Przywitała nas grupa kleryków III roku wraz z naszymi opiekunami, którzy mieli towarzyszyć nam podczas zwiedzania seminarium, wykonywaniu zadań, mszy św. oraz posiłku. Oprócz naszej, seminaryjną wspólnotę odwiedziły grupy ministrantów z diecezji sosnowieckiej i archidiecezji częstochowskiej. Pierwszym punktem programu było poznanie seminaryjnego gmachu. Trzeba przyznać, że zwiedzanie zajęło nam najwięcej czasu, bowiem sam budynek jest ogromny, a zakamarków się w nim kryjących cała masa. Poznaliśmy więc najważniejsze miejsca: seminaryjny kościół, aule, bibliotekę, refektarz (miejsce gdzie klerycy spożywają posiłki), sale sportową oraz klerycki pokój. W niektórych miejscach, każda grupa musiała wykonać konkretne zadanie, dzięki którym można było wygrać nagrodę, którą była piłka nożna używana podczas trwających właśnie Mistrzostw Europy. Z racji, iż już nie raz wygrywaliśmy różnego rodzaju zawody i turnieje, tak też i w tych zmaganiach chętnie wzięliśmy udział, ale o tym później. I tak, np. w bibliotece, musieliśmy w grze Scrable ułożyć jak najlepiej punktowany wyraz. Ułożyliśmy na planszy termin „ konstantynopolitańczykowianeczka”, który choć nie występuje w języku polskim, to jest jednak przyjęty, jako dopuszczalny do użytku. Zabiegiem tym zdeklasowaliśmy pozostałych rywali i otrzymaliśmy najwyższą notę. Kolejnym etapem zwiedzania był seminaryjny kościół, gdzie oprócz jego historii, poznaliśmy elementy wyposażenia zakrystii oraz ich przeznaczenie. Mogliśmy zobaczyć m.in. ornat oraz kielich i patenę, którymi podczas swoich pielgrzymek na Jasną Górę posługiwał się św. Jan Paweł II. Również i w tym miejscu czekał nas mały test z wiedzy o historii i ciekawostek seminaryjnego kościoła. Trzecim punktem zwiedzania była seminaryjna „stołówka” zwana refektarzem. Tam dowiedzieliśmy się, kim są „portatorzy”, jak często trwa ich „służba” w seminaryjnej stołówce, a także pokrzepiliśmy się pysznymi ciastkami, które na nas czekały. Podobnie jak w przypadku biblioteki i kościoła, tak tu czekało na nas zadanie. Otóż z równania matematycznego, (które tworzyły rozłożone na stole łyżki) musieliśmy ułożyć prawidłowe działanie, tak, żeby zgadzał się wynik końcowy. Na szczęście zmieściliśmy się w czasie i zdążyliśmy poprawnie wykonać to zadanie. Ostatnim miejscem, w którym musieliśmy się wykazać – tym razem nieco inaczej – była hala sportowa. W niej musieliśmy użyć siły mięśni i zdobyć jak najwięcej punktów rzucając piłką do kosza. I znów nie mieliśmy sobie równych w tej dyscyplinie. Sama hala wyglądała imponująco, oprócz odpowiedniej wielkości posiada dobre zaplecze – szatnie dwupoziomowe, balkon dla kibiców, prysznice. Nic więc dziwnego, że od 17 lat organizowane są w niej Ogólnopolskie Mistrzostwa w Tenisie Stołowym dla kleryków. Po zakończonym zwiedzaniu, udaliśmy się wszyscy do seminaryjnego kościoła, tym razem, aby wspólnie modlić się wraz z innymi przybyłymi ministrantami oraz mieszkańcami seminarium z księżmi przełożonymi na czele o nowe powołania kapłańskie. Ks. Grzegorz Szumera – rektor seminarium – w kazaniu porównał powołanie do kwiatu, o który trzeba bardzo dbać, aby mógł cieszyć innych swoim pięknem. Seminarium duchowne jest właśnie taką „szkołą”, gdzie powołania mogą dorastać i kształtować się, aby móc później służyć w kapłaństwie Bogu i ludziom. Po „posiłku dla ducha” udaliśmy się do refektarza, gdzie mogliśmy posilić nasze (już konkretnie głodne) ciała. Ostatnim punktem programu było wręczenie nagród dla zwycięskiej grupy, która zdobyła maksymalną ilość punktów w poszczególnych miejscach zwiedzania. Jak nietrudno się domyślić, główna nagroda przypadła ministrantom z Bolesławia J Po rozdaniu nagród za konkurs grupowy, przyszedł czas na kolejny konkurs z wiedzy o seminarium, tym razem już indywidualny. Udział w nim wzięli wszyscy ministranci, jednak tylko troje z nich okazało się najlepiej zapamiętać wszystko, czego dowiedzieli się o „szkole powołania”, którą jest seminarium duchowne. I tu również nie było wielkich niespodzianek. Nasi ministranci, a dokładnie Paweł Samborski i Mateusz Wojna zajęli kolejno II i III miejsce. Po całym dniu spędzonym w sposób intensywny, pożegnaliśmy klerycką wspólnotę i wyruszaliśmy w podróż powrotną z nadzieją, że w przyszłym roku również wybierzemy się na dzień otwarty naszego seminarium. Kto wie, być może kiedyś, któryś z członków służby liturgicznej naszej parafii, pojedzie do seminarium na nieco dłużej, bo na 6 lat (tyle bowiem trwa seminaryjna formacja do kapłaństwa), o co gorąco prośmy Boga w naszych modlitwach.

 

IV Diecezjalny Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej

 

 

 

 LOGO LONKURSU

Koncert2019 (53) 

 

Panorama kościoła

panorama mini

Obejrzyj panoramę kościoła

baner1

baner1

 

Polecamy

Portal Katolik
Portal dla ludzi wierzących
Portal Wiara
Portal ludzi otwartych
Internetowa Liturgia Godzin
Internetowa Liturgia Godzin
Diecezja Sosnowiecka
Aktualności, personalia, katalog instytucji diecezjalnych.
Gość Niedzielny
Gość Niedzielny w wydaniu internetowym
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Kapłani proszą o modlitwę
Kapłani proszą o modlitwę