Start Aktualności Wydarzenia Barbórka 2015
Barbórka 2015

bar 050Zapewne są tacy mistrzowie pióra – pisarze, poeci – którzy potrafiliby słowem namalować obraz i oddać ducha tegorocznych uroczystości barbórkowych, ale czy to zrobią? Zapewne są mistrzowie fotografii, którzy z wykorzystaniem obiektywu potrafiliby pokazać i utrwalić rzeczywistość tych ważnych dla tutejszej społeczności chwil, ale nikomu nie przyszło do głowy, aby ich poprosić o to. Nie czekając więc na sprawozdanie innych sami ciężką, górniczą ręką musimy wyrazić swoje odczucia.

Jak każda bolesławska Barbórka tak i ta również miała inny od poprzednich, niepowtarzalny urok. Scenariusza nikt nie pisał, ról nie rozdawał, a wszystko wypadło godnie.

Tradycją już się stało, że w święto swojej Patronki, które w bieżącym roku wypadło w piątek, grupa górników w mundurach galowych uczestniczy w roratach. I tym razem w grudniowy poranek 2015 roku kilkunastu górników stawiło się w kościele jak na kopalnianej szychcie. Ciemność kościoła rozświetlona kagankami przypominała kopalniane podziemia. Choć to tylko zwykły dzień tygodnia w koncelebrze sprawujący Eucharystię księża: ks. Grzegorz i ks. Michał nadali jej uroczysty charakter, wspominając św. Barbarę i modląc się za górników czynnych, emerytów i ich rodziny oraz za tych, którzy odeszli już do wieczności.

 

W niedzielę, 6 grudnia miała miejsce uroczysta msza święta sprawowana przez Proboszcza ks. Sylwestra Kulkę. Rozpoczęła się modlitwą i litanią do Patronki górników odmówioną przed ozdobioną kwiatami i rozświetloną zniczami kapliczką św. Barbary, stojącą w ulicy kościelnej. Proboszczowi towarzyszyli księża wikariusze i ministrancka asysta. Górnikom towarzyszyło niezawodne Koło Gospodyń Wiejskich z Podlipia wraz ze sztandarem oraz licznie tym razem zgromadzeni parafianie. Po tym wstępie zebrani udali się w procesji do kościoła, gdzie rozpoczęła się centralna część uroczystości sprawowanej w intencji tutejszych żyjących i zmarłych górników. Przed ołtarzem głównym ustawione były sztandary górnicze: górników kopalni „Bolesław”, kopalni rudy żelaza „Triumwirat” oraz ten reprezentujący bolesławski lud górniczo-hutniczy i rolniczy a także wyżej wspomniany sztandar z Podlipia. Swoją obecnością górników zaszczycił Wójt Gminy Bolesław Krzysztof Dudziński wraz z małżonką. W darze ołtarza górnicy złożyli tradycyjnie chleb, wino i okrągłą sumę pieniędzy zebraną wraz z Kółkami Różańcowymi oraz kosz kwiatów, który ustawiono przed pięknie oświetlonym ołtarzem św. Barbary. Wielce wymownym jest, że w procesji z darami uczestniczył Wójt wraz z małżonką. Na zakończenie mszy świętej uczestnicy mieli okazję oddać hołd Patronce górników poprzez ucałowanie jej relikwii.

           Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że tym razem wyniesiono aż trzy z czterech historycznych sztandarów górniczych. Niestety jeszcze nie wszystkie, ale postęp jest widoczny. Jeśli ten zapał młodych przedwcześnie nie zgaśnie to jest nadzieja, że te jedyne w swym rodzaju dzieła sztuki i symbole tutejszego górnictwa nie zbutwieją całymi miesiącami stojąc ukryte w zakamarkach parafialnej świątyni. A szkoda by ich było, bo takich drugich trudno znaleźć. I tym optymistycznym akcentem kończąc dziękujemy wszystkim za życzenie kierowane pod naszym adresem i ze swej strony mówimy:

Szczęść Boże!           

 

IV Diecezjalny Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej

 

 

 

 LOGO LONKURSU

Koncert2019 (53) 

 

Panorama kościoła

panorama mini

Obejrzyj panoramę kościoła

baner1

baner1

 

Polecamy

Portal Katolik
Portal dla ludzi wierzących
Portal Wiara
Portal ludzi otwartych
Internetowa Liturgia Godzin
Internetowa Liturgia Godzin
Diecezja Sosnowiecka
Aktualności, personalia, katalog instytucji diecezjalnych.
Gość Niedzielny
Gość Niedzielny w wydaniu internetowym
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Kapłani proszą o modlitwę
Kapłani proszą o modlitwę