ŚDM -Dzień Dekanalny

 MG 7970Czwartek w programie diecezjalnych obchodów Światowych Dni Młodzieży był Dniem Dekanalnym. Miał on być okazją do bliższego zapoznania się młodzieży w ramach parafii i dekanatów. Przed południem młodzież z Hiszpanii uczestniczyła w spotkaniach w Sławkowie. Najpierw modliła się sławkowskiej światyni, a potem wraz z wolontariuszami wyruszyła na trasę biegu i marszu z kijkami po sławkowskich ulicach. Część brała udział w grach i zabawch w sali gimnastycznej Zespołu Szkół im. Jana Pawła II. Po obiedzie, który ufundowały Zakłady Górniczo-Hutnicze Bolesław, młodzież dołączyła do innych grup dekanalnych w Chechle, przy punkcie widokowym jedynej w Europie Pustyni Błędowskiej. Tutaj wspólne świętowanie rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem Ks. Biskupa Grzegorza Kaszaka.  Uczestniczył w niej także ks. Biskup z Grecji, który wygłosił kazanie oraz kapłani przybyli z młodzieżą na ŚDM. Niezwykle ciekawą inicjatywą były pokazy skoków spadochronowych w wykonaniu żołnierzy z Krakowa. Przy bogato zastawionych stołach czuwały panie z Kół Gospodyń troszcząc się, by nikt w tym czasie nie zgłodniał. Około godziny 18.30 na punkt widokowy dotarła grupa z USA, na którą nieco dłużej oczekiwały parafie i rodziny ze Sławkowa i Bolesławia. Również oni zostali nakarmieni po długiej drodze i mogli się włączyć do wspólnej zabawy. A ta rozkręcała się coraz bardziej. Ropoczął ją zespół "(I)gramy z pokusą". Po ich występie przyszedł czas prezentacji grup dekanalnych. Dekanat Sławków prezentował się jako pierwszy i od razu porwał do tańca i zabawy spontanicznych Hiszpanów. Chwilę później oni sami opanowali scenę i zachodziła poważna obawa, czy aby scena wytrzyma ich tańce i podskoki. Pielgrzymi z USA wcześniej opuścili miejsce spotkania, ponieważ czekało ich jeszcze spotkanie z rodzinami i zakwaterowanie na noclegach. A nazajutrz wczesne wstanie i piesza pielgrzymka do Częstochowy.

Więcej…
 
Nasze oczekiwanie

 MG 7885Tak, jak wszystkie parafie, tak i nasza oczekuje przybycia pielgrzymów na Światowe Dni Młodzieży - Kraków 2016. Gościć będziemy grupę młodzieży z USA ze stanu Montana. Wraz z młodzieżą przybędzie ks. Biskup, czterech kapłanów i dwóch kleryków. Bardzo cieszymy się z ich przyjazdu i na miarę możliwości staraliśmy na ich przyjęcie dobrze przygotować. Przygotowały się rodziny, które gościć będą młodzież i przygotowała się również parafia. Na ścianie przy parafialnym boisku zawisły nowe banery. Panowie przygotowali miejsce na ognisko (przyda się w niedzielne popołudnie). A młodzież z dekanatu wieczorem spotkała się na próbie śpiewu, by przygotować prezentację dekanatu na spotkaniu przy Pustyni Błędowskiej. Śpiewy przerwał przelatujący samolot... Może to oni!... Chyba nie, bo nasi goście przybędą dopiero jutro. Ale i tak czekanie jest zawsze najpiękniejsze.

Więcej…
 
Na papieskim placu

Zdjecie1Czerwiec jest wyjątkowym miesiącem. Rozpoczyna się lato, kończy się kolejny rok szkolny i katechetyczny, wielu z nas wyjedzie na wakacyjny odpoczynek. Jest jednak jeden bardzo konkretny i szczególny dzień w naszych czerwcowych kalendarzach. Jest nim 14 czerwiec. Dokładnie tego dnia, 1999 roku, na terenie naszej diecezji, w Sosnowcu, przebywał św. Jan Paweł II. Było to jedyne spotkanie Ojca Świętego z naszymi diecezjanami, być może dlatego, jest ono co roku wspominane z wielkim sentymentem. Nie inaczej było teraz. 19 czerwca, w niedzielne popołudnie, zostaliśmy zaproszeni przez ks. Biskupa Grzegorza Kaszaka na Plac Papieski mieszczący się w Sosnowieckiej dzielnicy Zagórze. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 16:30 Marszem dla życia i Rodziny, który przeszedł z parafii św. Floriana sosnowieckimi ulicami na miejsce, gdzie odbyła się msza święte, a po niej czekały inne atrakcje dla dzieci i nie tylko. Również dla naszej parafialnej wspólnoty był to wyjątkowe czas. Podczas mszy św. celebrowanej przez księdza biskupa oraz przybyłych kapłanów, ordynariusz naszej diecezji ustanowił 10 nowych ceremoniarzy oraz 57 nowych lektorów. Wśród nowych ceremoniarzy znalazł się nasz lektor – Patryk Grybski, natomiast Franciszek Szlęzak, Piotr Chojowski oraz Antoni Rzońca, „awansowali” na lektorów.

Więcej…
 
Otwarte drzwi

IMG 20160618 141156Wiele instytucji, firm, szkół, uczelni a nawet salonów samochodowych ma w ciągu roku tak zwane „dni drzwi otwartych”. Nie oznacza to oczywiście, iż w pozostałe dni roku dostać się do nich nie możemy, ale akurat w te wyjątkowe dni jesteśmy zapraszani do ich odwiedzenia w sposób szczególny. Tak też było w sobotę 18 czerwca, gdy udaliśmy się całą ministrancką grupą do Częstochowy na dzień „drzwi otwartych” naszego seminarium duchownego.

Więcej…
 
Apel Biskupów czterech diecezji

KOMUNIKAT BISKUPÓW DIECEZJI: GLIWICKIEJ, OPOLSKIEJ, SOSNOWIECKIEJ ORAZ ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ W SPRAWIE POPARCIA INICJATYWY USTAWODAWCZEJ USTAWY O OGRANICZENIU HANDLU W NIEDZIELE.

Bracia i Siostry!
Dnia 2 czerwca br. zarejestrowano w Sejmie Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Działania Komitetu poparły różne podmioty życia społecznego, m.in. związki zawodowe – z „Solidarnością” na czele – oraz niektóre organizacje branżowe pracodawców i pracobiorców.  Postulowana w projekcie regulacja prawna bierze w obronę około 1,3 mln osób, szczególnie kobiet, pracujących zawodowo w niedziele oraz dni świąteczne. Pośrednio podkreśla wartość niedzieli jako dnia wolnego od pracy.
Drodzy Diecezjanie!

Więcej…
 
Nasze pielgrzymowanie

krakow 037W dniu 5 czerwca 2016 roku uczestniczyliśmy w Diecezjalnej Pielgrzymce do Krakowa -Łagiewinik.

Pielgrzymka odbywała się z okazji Jubileuszowego Roku Miłosierdzia.

Więcej…
 
Sportowe emocje

IMG 20160528 124941Nasza ministrancka reprezentacja piłkarska, w sobotę 28 maja, tuż po godzinie 8:15 wybrała się do Klucz, gdzie czekały na nią wielkie sportowe emocje. Jak co roku bowiem, odbywały się tam Diecezjalne Mistrzostwa Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej. Brzmi poważnie i tak też było za sprawą profesjonalnej oprawy oraz przygotowania turnieju. Udział w nim wzięło kilkanaście ministranckich drużyn z całej naszej diecezji, podzielonych na cztery kategorie: ministranci młodsi, ministranci starsi, lektorzy młodsi oraz lektorzy starsi (my walczyliśmy w najmłodszej grupie wiekowej). Punktualnie o godzinie 9:00, na orliku i przylegającym do niego boisku, przywitał nas wójt gminy Klucze, pan Norbert Bień, wraz z organizatorem rozgrywek, księdzem Mariuszem Dydakiem - diecezjalnym duszpasterzem Służby Liturgicznej Diecezji Sosnowieckiej. Po ciepłym i miłym przywitaniu, rozpoczęliśmy nasze mistrzostwa modlitwą, po której każda z drużyn z nadzieją na zwycięstwo, rozpoczęła grę. Ta była bardzo zażarta i zaciekła. Z racji, iż były to finały – wcześniej odbywały się bowiem eliminacje, najpierw na stopniu dekanalnym, a następnie rejonowym – w naszej grupie wiekowej wystąpiły oprócz naszej, dwie drużyny: z Olkusza i z Giebła.

Więcej…
 
Ojczyzno moja

1 maja o godz. 16.00, w naszej świątyni, mszę świetą w intencji Ojczyzny odprawił ks. Bp Grzegorz Kaszak. Po mszy rozpoczął się koncert zatytułowany "Ojczyzna moja" , w którym wystąpili: światowej sławy skrzypek Konstanty Andrzej Kulka, trębacz Tomasz Woźniak oraz orkiestra Camerata Cantabile, której trzon stanowią muzycy Polskiej Orkiestery Radiowej. W programie znalazły się następujące utwory: W.A. Mozart -Eine kleine Nachtmusic -część I Allegro (Camerata Cantabile), Johan Wilhelm Hertel -Koncert na trąbkę (solo Tomasz Woźniak), W.A. Mozart -Aine kleine Nachmusic -część II Menuet oraz Antonio Vivaldi -Cztery pory roku (solo Konstanty Andrzej Kulka).

Więcej…
 
Odnowiony Feretron

W minionym roku górnicy i członkinie Kół Żywego Różańca, jako dar ołtarza w czasie mszy św. Barbórkowej, złożyli ofiarę pieniężną przeznaczoną na renowację jednego z feretronów procesyjnych. Miło nam poinformować , że prace konserwtorskie się już zakończyły i odnowiony i pozłocony feretron wrócił do świątyni. Niech nadal służy na większą chwałę Bożą.

   feretron 004feretron 010  

 
Wielki Piątek

Grób Pański:

IMG 3557

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 10 z 33

Koncert Laureatów

    LOGO LONKURSU

Koncert2019 (53) 

 

Panorama kościoła

panorama mini

Obejrzyj panoramę kościoła

baner1

baner1

 

Goście

Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości 

Polecamy

Portal Katolik
Portal dla ludzi wierzących
Portal Wiara
Portal ludzi otwartych
Internetowa Liturgia Godzin
Internetowa Liturgia Godzin
Diecezja Sosnowiecka
Aktualności, personalia, katalog instytucji diecezjalnych.
Gość Niedzielny
Gość Niedzielny w wydaniu internetowym
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Kapłani proszą o modlitwę
Kapłani proszą o modlitwę