Obchody Wielkiego Czwartku

IMG_5411Wielki Czwartek to dzień, w którym na skrzydłach wiary przenosimy się do Wieczernika. Tam właśnie Pan Jezus ustanowił sakramenty Eucharystii i Kapłaństwa. Te dwa sakramenty nie mogą istnieć niezależnie od siebie. Niemożliwe jest istnienie Eucharystii bez kapłaństwa i kapłaństwa bez Eucharystii. O tej prawdzie przypomina nam każda msza św., a szczególnie ta sprawowwana w Wielki Czwartek. W tym dniu nie zabrakło życzeń dla naszych kapłanów, zarówno od przedstawicieli parafii, jak i od Służby Liturgicznej Ołtarza. Za piekne i ciepłe słowa bardzo serdecznie dziekujemy. Liturgia tego dnia zakończyła się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do tzw. Ciemnicy, czyli ołtarza adoracji.

Więcej…
 
Zaproszenie na mszę św.

mieczW najbliższą sobotę  t.j. 10 kwietnia 2010 roku, w naszej parafii bedzie miała miejsce niezwykła uroczystość. Zaprasza na nią Stowarzyszenie Dam i Kawalerów Orderu Św. Stanisława -Komandoria Zagłębiowska. W czasie uroczystej mszy świętej odprawionej o godz. 10.00, z udziałem Kawalerów i Dam tegoż orderu oraz wielu zacnych, zaproszonych gości, zostanie poświęcona kopia miecza króla Stanisława Augusta. Jest to zdarzenie historyczne, które już więcej w naszej parafii się nie powtórzy.  Wybór naszej parafii na te uroczystości nie jest przypadkowy. Jednym z ostatnich kawalerów Orderu Św. Stanisława jest p. Józef Liszka nasz regionalny historyk, a ponadto na przykościelnym cmentarzu znajduje się grób założyciela naszej parafii - Romiszewskiego, który także otrzymał ten order z rąk samego króla Stanisława Augusta. Przed mszą i w czasie mszy świętej śpiewać będzie chór z parafii w Sławkowie. Zapraszamy do licznego udziału w tejże uroczystości.

 
Niedziela Palmowa

8Niedziela Palmowa rozpoczyna w Kościele Wielki Tydzień. Jest ona pamiątką uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy, gdzie na Jego cześć tłumy ludzi wiwatowały: "Hosanna, Synowi Dawidowemu. Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie". W tym dniu  jedna ze mszy świętych ma charakter szczególnie uroczysty. Koła Gospodyń z Podlipia, Bolesławia i Ujkowa Nowego z wykonanymi przez siebie palmami gromadzą się przed kościołem. W tym roku dołączyły do nich także dzieci z miejscowej Szkoły Podstawowej i przedszkolaki z Bolesławia, które wręczyły ks. Proboszczowi wykonane przez siebie piękne palmy. Po poświęceniu palm i wysłuchaniu Ewangelii o wjeździe Pana Jezusa na oślątku do Jerozlolimy i my wyruszyliśmy w procesji wokół świątyni, by dalej uczestniczyć w liturgii i w skupieniu wysłuchać opisu Męki Pańskiej w wykonaniu naszych lektorów. Po zakończeniu mszy św. była okazja do wspólnych fotografii. W tym roku największą palmę wykonało Koło Gospodyń z Podlipia. Ponoć za rok ma się to zmienić. Czy się uda? Zobaczymy!

Więcej…
 
Renowacja figury św. Barbary

126 lutego 2010 roku, przed południem rozpoczęła się poważna operacja zdjęcia kamiennej figury świętej Barbary, którą niemal sto lat temu, przed naszym kościołem ustawili górnicy. Po tylu latach widoczne już było na niej działanie nie tylko czasu ale i środowiska. By przywrócić jej pierwotne piękno, konieczna była gruntowna konserwacja. Z inicjatywą odnowienia pomnika wystapili czynni i emerytowni górnicy naszej parafii. Na ten cel zbierali środki pieniężne. I choć całość prac wielokrotnie przekroczy zebrane fundusze, to pierwszy krok został uczyniony. Teraz figura trafiła do pracowni konserwatorskiej w Olkuszu gdzie zostanie poddana odsoleniu i przywrócone zostaną jej pierwotne kształty. Całość prac ma być ukończona w maju tego roku i wtedy powróci ona, tu gdzie jej miejsce, by nadal strzec i opiekować się bracią górniczą. Już dzisiaj składamy podziękowanie ZGH Bolesław, za udzieloną pomoc w demontażu figury i wszystkim, którzy składali na ten cel swoje ofiary.

Więcej…
 
Mały "Wielki Post"

IMG            Na oczach świata dokonuje się rywalizacja tak wielu olimpijczyków, w różnych zimowych dyscyplinach. Kiedy sportowiec odbiera medal, pewnie nie pamięta ani trudu, ani wyrzeczenia, które konieczne były, by wygrać, by być zwycięzcą. Ale jeśli nawet o tym nie pamięta, to nie znaczy, że ich nie było. Doskonale wiemy, że bez systematycznego treningu, wyrzeczenia, wielu umartwień, rezygnacji z wielu rzeczy, często katorżniczej diety i wewnętrznej dyscypliny nie jest możliwy jakikolwiek sukces.

            To olimpijskie zmaganie zbiega się w tym roku z początkiem Wielkiego Postu. Być może, dzieki temu łatwiej będzie nam zrozumieć istotę i sens chrześcijańskiego wyrzeczenia oraz umartwienia, do których wzywa nas rozpoczynający się okres liturgiczny. Któż z nas nie chciałby zasmakować szczęśliwych chwil zwycięstwa. Któż nie chciałby wygrać swojego życia. Wszyscy. I dlatego Kościół wszystkim przypomina podstawową prawdę. Nie ma zwycięstwa bez wyrzeczenia, bez trudu, bez rezygnacji z wielu rzeczy. Czyni to kładąc w Środę Popielcową na nasze głowy szczyptę popiołu wraz ze słwowami: Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię. Tylko nawrócenie jest drogą, która prowadzi do pełni życia, do szczęścia, do zwycięstwa.

Więcej…
 
A nad śnieg wybieleję -Koncert Kolęd

5
W mroźne niedzielne popołudnie, 24 stycznia 2010 roku,  Kościół Macierzyństwa NMP w Bolesławiu rozbrzmiewał najpiękniejszymi kolędami i pastorałkami. To kolędowanie ma w naszej parafii swoją tradycję. W tym roku był to już szósty kolędowy koncert. Do tej pory gościliśmy w naszej świątyni: Alicję Majewską, Halinę Frąckowiak, Zbigniewa Wodeckiego, Włodzimierza Korcza, Poznańskie Słowiki z panem prof. Stefanem Stuligroszem, rodzinę Pospieszalskich, Eleni oraz dziecięcy zespół góralski „Mali Grojcowianie” (zdjęcia w galerii). Tym razem w inny świat - świat miłości, dobra i piękna, porwała nas piosenkarka, również niezwykła –Antonina Krzysztoń, wraz ze swoim zespołem. Piotr Bałtroczyk powiedział kiedyś o niej, że gdyby anioły mogły śpiewać, śpiewałyby tak, jak ona. Myślę, że każdy kto uczestniczył w koncercie musi całkowicie się z nim zgodzić.

Więcej…
 
Z żałobnej karty

W 89 roku życia i w 62 roku kapłaństwa zmarł

 ksiądz Władysław Zachariasz

Msza święta w intencji Zmarłego zostanie odprawiona we wtorek 15 grudnia 2009 r. o godz. 9.30 w kaplicy Domu Księży Emerytów w Kielcach. Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona we wtorek 15 grudnia 2009 r. o godz. 13.00 w kościele parafialnym w Młodzawach.

Informacje o wyjeździe na pogrzeb z naszej parafii, będą podane w najbliższą niedzielę.

 
Nasza święta patronka

012Dnie nasze jak cień na ziemi” – głosi napis na zegarze słonecznym z murów kościoła Mariackiego w Krakowie. Czas szybko przemija, a jedyne, co jest w nim stałe, to zmienność. Człowiek nigdy nie godził się z przemijaniem, zapomnieniem, dlatego od najdawniejszych czasów próbował im zapobiegać, pozostawiając po sobie ślady.

Mija sto lat od chwili, gdy robotnicy kopalni galmanu w Tłukience ufundowali i wystawili, u wlotu ulicy kościelnej, kapliczkę swojej patronce, św. Barbarze. Co chcieli poprzez ten dar przekazać nam, następnym pokoleniom? Trudno dziś precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie, ale jedno jest pewne: przede wszystkim pragnęli powiedzieć, że Święta wiele dla nich znaczy i mają w niej nadzieję.

Więcej…
 
Co przynosi św. Mikołaj?

IMG_4231„Więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli w braniu” (Dz. Ap. 20,35)

                Czy słowa te dzisiaj nie brzmią nieco egzotycznie? Przecież tak wielu zdaje się opierać swoje życie na tym, by mieć. Ta pokusa, by mieć , posiadać, najlepiej więcej niż inni, dotyka nie tylko tych starszych (im coraz mniej się dziwimy- a szkoda), ale także, niestety  tych najmniejszych –dzieci. Już w przedszkolu widać tę niezdrową rywalizację. Kto MA ładniejszą (czyt. droższą) lalkę, lepsze auto-zabawkę, bardziej wypasioną grę, komórkę.

Więcej…
 
Barbórkowe święto

       

         Tradycyjnie, już od lat, z okazji patronalnego święta św.Barbary  odbywają się okolicznościowe festyny,  uroczystości  i  zabawy. Brać górnicza po całorocznej wytężonej pracy ma prawo do odpoczynku i odreagowania stresów rodzących się z niebezpiecznej pracy. Piękne w postawie górników jest  to, że w tych dniach nie zapominają oni o Bogu i swojej patronce św. Barbarze. Na terenach, gdzie zanjdują się czynne kopalnie, jak na szychtę schodzą się do świątyń, by dziękować za pracę, opiekę i każdy wyjazd spod ziemi. Przychodzą, by zawierzać i prosić o szczęśliwe dziś i jutro. Taka modlitwa łączy górników  Olkusza, Bukowna i Bolesławia. I tak też  było właśnie w minioną niedzielę na mszy św. o godz. 12.15.  Czynni i emerytowni górnicy parafii Macierzyństwa NMP w Bolesławiu  i nie tylko, uroczyście dziękowali Panu Bogu i św. Barbarze za przepracowane lata i za opiekę.  Jednocześnie w pokornej modlitwie  wypraszali dla siebie i wszystkich czynnych jeszcze zawodowo braci górników, potrzebne łaski, opiekę i zachowanie od nieszczęśliwych wypadków. Swoją modlitwą ogarniali też wszystkich tragicznie zmarłych w wypadkach na kopalniach.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 31 32 33 Następna > Ostatnie >>

Strona 31 z 33

Koncert Laureatów

    LOGO LONKURSU

Koncert2019 (53) 

 

Panorama kościoła

panorama mini

Obejrzyj panoramę kościoła

baner1

baner1

 

Goście

Naszą witrynę przegląda teraz 14 gości 

Polecamy

Portal Katolik
Portal dla ludzi wierzących
Portal Wiara
Portal ludzi otwartych
Internetowa Liturgia Godzin
Internetowa Liturgia Godzin
Diecezja Sosnowiecka
Aktualności, personalia, katalog instytucji diecezjalnych.
Gość Niedzielny
Gość Niedzielny w wydaniu internetowym
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Kapłani proszą o modlitwę
Kapłani proszą o modlitwę